Bank Handlowy: we wtorek możliwe porozmienie SLD-UP-PSL

Marek Druś
08-10-2001, 18:18

Po sobotnich rozmowach ugrupowania SLD-UP i PSL zgodziły się na utworzenie wspólnej koalicji rządzącej z Leszkiem Millerem jako Premierem. Nowa koalicja będzie posiadać 56% miejsc w Sejmie. To już wystarczy na uchwalanie wielu ustaw, nie jest to jednak wystarczająca liczba głosów potrzebna np. do odrzucenia prezydenckiego weta, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

We wtorek oczekuje się formalnego podpisania umowy koalicyjnej, a w środę L. Miller przedstawi skład przyszłego rządu. Jak zapowiedział lider SLD, kandydatury przyszłych ministrów przedstawione przed wyborami nie zmienią się. Przypomnijmy, nowym ministrem finansów oraz wicepremierem miałby być Marek Belka, który jest obecnie doradcą ekonomicznym prezydenta. Włodzimierz Cimoszewicz jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, a ministrem infrastruktury oraz wicepremierem ma zostać Marek Pol. Wciąż nie wiadomo jakie stanowiska przeznaczone są dla posłów z PSL. Bardzo prawdopodobne, że ministrem rolnictwa zostanie lider partii Jarosław Kalinowski.

PSL zgodziło się przystąpić do koalicji, ale stawiając pewne warunki. Priorytetem PSL jest umocnienia polskiego rolnictwa, wejście do UE z pełnymi korzyściami Wspólnej Polityki Rolnej wraz z wprowadzeniem dotacji dla rolników. Ale najważniejszym osiągnięciem PSL jest zgoda koalicji na podwyższenie wydatków na rolnictwo. Realnie maja one wzrosnąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Handlowy: we wtorek możliwe porozmienie SLD-UP-PSL