Czytasz dzięki

Bank Japonii utrzymał dotychczasowy kurs

opublikowano: 20-12-2018, 07:21

Bank Japonii pozostawił swoje działania stymulacyjne na niezmienionym poziomie na ostatnim posiedzeniu politycznym w tym roku w obliczu rosnących zagrożeń dla inflacji,

Decyzja zapadła w kilka godzin po tym jak amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła po raz czwarty w bieżącym roku stopy procentowe, ale zasygnalizowała przy tym nieco łagodniejszy kurs.

BOJ utrzymał program kontroli krzywej rentowności i zakupów aktywów na dotychczasowym poziomie co jest zgodne z oczekiwaniami większości ekonomistów. 

Gubernator Haruhiko Kuroda stoi w obliczu pogarszających się warunków. Wraz ze spadającymi notowaniami ropy,  ekonomiści oczekują, że w nadchodzącym roku inflacja spadnie w kierunku zera. Spowolnienie wzrostu w Chinach, wojna handlowa USA z Chinami i destrukcyjny brexit mogą dotknąć zależną od eksportu gospodarkę Japonii, która skurczyła się w dwóch z ostatnich trzech kwartałów.

Z rosnącym poziomem ostrożności, który był wspólny dla Fedu, BOJ będzie przez jakiś czas znajdować się w trybie oczekiwania - powiedział Junko Nishioka, główny ekonomista z Japonii w Sumitomo Mitsui Banking Corp. i były urzędnik BOJ. Dodał, że "… władze monetarne zdają sobie sprawę, że nie jest to czas, aby zasygnalizować normalizację polityki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy