Bank Kanady może podnieść stopy procentowe w 2022 roku

opublikowano: 06-09-2021, 13:22

Bank Kanady (BoC) jest na dobrej drodze do podniesienia referencyjnej stopy procentowej do 0,50 proc. pod koniec przyszłego roku - wynika z prognoz analityków ankietowanych przez Reutersa.

Budynek Banku Kanady w Ottawie
Budynek Banku Kanady w Ottawie
Fot. Taxiarchos228/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Według wszystkich 34 ekonomistów biorących udział w najszerszej ankiecie, kanadyjscy decydenci utrzymają stopy procentowe na niezmienionym poziomie podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego na 8 września.

16 z 19 ekonomistów ankietowanych w innym sondażu zasugerowało, że BoC w październiku ograniczy wydatki na program skupu aktywów z 2 do 1 mld CAD tygodniowo. Ich zdaniem bank centralny przedstawi w tym miesiącu także kolejną kwartalną aktualizację swoich prognoz wzrostu i inflacji.

16 na 19 analityków spodziewa się również, że pomimo słabszych od oczekiwań odczytów PKB, Bank Kanady zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych najpóźniej w czwartym kwartale 2022 roku. W ramach lipcowej sondy takie stanowisko miało 14 z 19 ankietowanych ekonomistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane