Bank Ochrony Środowiska pomoże w walce ze smogiem

Puls Biznesu, partner publikacj: BOŚ Bank
opublikowano: 20-05-2018, 22:00

Rozmowa z Bogusławem Białowąsem, prezesem zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że smog jest rzeczywistym zagrożeniem. Jedni obarczają za to samorządy i władze centralne, inni — kotły w gospodarstwach domowych. Kto bardziej odpowiada za zły stan powietrza?

Zła jakość powietrza jest jednym z poważniejszych problemów społecznych naszego kraju. Głównym źródłem smogu, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, są domowe piece zasilane paliwem złej jakości — doświadczenia samorządów wykazują, że dotychczas nawet dofinansowanie wymiany pieców nie pozwalało zlikwidować problemu, gdyż spalanie śmieci i paliw niskiej jakości wynikało z ubóstwa, a w przypadku części społeczeństwa — z braku świadomości konsekwencji wybierania najtańszych rozwiązań niskiej jakości.

Czy możliwe jest znalezienie złotego środka? Tzn. jednoczesnego i współmiernego zaangażowania gospodarstw domowych i władz w walkę ze smogiem?

Współmierne zaangażowaniewładz i obywateli jest wręcz konieczne. Ubóstwem energetycznym dotkniętych jest kilka milionów osób w Polsce, i tu jest rola rządu i samorządów, gdyż tej części społeczeństwa po prostu „nie stać na kredyt”. Inwestycje w takich domostwach powinny być sfinansowane przede wszystkim w postaci wsparcia dotacyjnego — środki mogą pochodzić z krajowych i unijnych funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska.

Jak pogodzić walkę z zanieczyszczeniem powietrza z tak powszechnym w Polsce ogrzewaniem węglem?

W tym pomogą przyjęte i projektowane rozwiązania legislacyjne: uchwały antysmogowe, wymagania dla kotłów na paliwo stałe i normy jakości węgla. Stopniowe pozbywanie się tzw. „kopciuchów” w całym kraju to konieczność. Od lipca 2018 r. kupimy na naszym rynku tylko kocioł klasy piątej, a to za sprawą wejścia w życie odpowiedniego rozporządzenia ministra rozwoju i finansów. Czekamy też na uchwalenie nowelizacji tzw. ustawy o paliwach stałych, którą wprowadzone zostanie monitorowanie i kontrolowanie jakości węgla trafiającego do odbiorców końcowych. To ważne regulacje, których wcześniej w Polsce nie było wcale.

Jak działania BOŚ wpisują się w politykę antysmogową?

Ochrona powietrza od dawna jest jednym z głównych obszarów naszego zaangażowania — na przestrzeni lat wiele udało się nam już zdziałać w tym zakresie — wystarczy nadmienić, że od 1991 r. do końca 2017 r. przy wsparciu finansowym BOŚ zrealizowano inwestycje z dziedziny ochrony atmosfery o łącznej wartości ponad 37 mld zł. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i współpracy z najważniejszymi akcjonariuszami banku. W swojej ponad 26-letniej historii udzieliliśmy prawie 800 mln zł kredytów na termomodernizację z premią BGK. Dziś rozwijamy ofertę we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w ramach której w poszczególnych województwach osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyty z dopłatami do kapitału lub do odsetek na zadania „antysmogowe”. Przykładem aktualnej antysmogowej oferty banku jest linia kredytowa we współpracy z WFOŚiGW w Katowicach.

Klienci mogą uzyskać 20-procentową dotację do kredytu, który może być przeznaczony na sfinansowanie m.in. budowy lub modernizacji systemów przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, budowy systemów z udziałem odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła i kolektory słoneczne, termomodernizacji budynków mieszkalnych. Podobną ofertę posiadamy też w innych województwach.

Przy mówieniu o konieczności walki ze smogiem podkreśla się znaczenie prac związanych z ogólnym ocieplaniem budynków. Co ma wymiana okien do zanieczyszczenia powietrza?

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, izolacji cieplnej budynku oraz wyposażenie układów wentylacji (odpowiedzialnych za 40 proc. strat ciepła) w rekuperację, to działania termomodernizacyjne, które należy podjąć w pierwszej kolejności, nim zdecydujemy się na dobranie czy wymianę kotła. Po ich przeprowadzeniu zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku znacząco spada i tym samym niższa jest wymagana moc źródła ciepła (w przypadku budynku ogrzewanego indywidualnie) lub zamówiona moc (w przypadku podłączenia do sieci). Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania w kolejnych latach eksploatacji budynku i mniejszą emisję szkodliwych substancji do powietrza.

Czy w BOŚ planowane są kolejne rozwiązania ekologiczne? Bank przygotowuje się do nowych programów rządowych? Jakie są najważniejsze wyzwania?

Uczestniczymy na bieżąco w konsultacjach opracowywanych programów rządowych i mamy zamiar aktywnie w nich uczestniczyć. Trzeba tu zaznaczyć, że skuteczne rozwiązanie problemu smogu w Polsce to zadanie nie na rok, ale na dziesięciolecie. W styczniu 2017 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przedstawił pakiet 14 rekomendacji działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza, dając tym samym początek spójnej strategii rozwiązania problemu. W 2017 r. udało się już rozpocząć realizację wybranych rekomendacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, partner publikacj: BOŚ Bank

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Bank Ochrony Środowiska pomoże w walce ze smogiem