Bank Pocztowy jeszcze się nie naprawił

opublikowano: 16-09-2022, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W pierwszym półroczu bank miał najwyższy zysk w historii, ale wynik przyćmiewa problem z kapitałem.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • o ile stopniały kapitały własne Banku Pocztowego w ciągu roku
  • jaki odsetek klientów złożył wnioski o wakacje kredytowe
  • czy bank zanotuje dodatni wynik w całym 2022 r.

Bank Pocztowy zakończył realizację części programu naprawczego — powrotu do rentowności. Zaowocowała ona m.in. obniżeniem wskaźnika koszty do dochodów (C/I) o prawie 16 pkt proc. w skali roku — do 60 proc. na koniec czerwca. Podwyżki stóp procentowych dołożyły swoje i w efekcie zysk netto banku w pierwszym półroczu sięgnął ponad 49 mln zł. I choć jest to historycznie najwyższy wynik instytucji należącej do Poczty Polskiej i PKO BP, to na horyzoncie nie brakuje ciemnych chmur. Najciemniejsza to topniejące kapitały.

— Mimo wypracowania rekordowych wyników musimy teraz zadbać o trwałą poprawę wskaźników adekwatności kapitałowej powyżej wymogów regulacyjnych w związku z trwającą przeceną skarbowych papierów dłużnych znajdujących się w bilansie banku oraz zapewnić jego dalszy organiczny rozwój — mówi Jakub Słupiński, prezes Banku Pocztowego.

A jest się czym martwić, bo choć wskaźniki kapitałowe na koniec czerwca spełniały wymogi regulatora — wskaźnik wypłacalności TCR wyniósł 11,42 proc., a wskaźnik Tier 1 8,79 proc., to w obligacjach skarbu państwa bank miał ulokowane 3,5 mld zł, co stanowiło aż 38 proc. sumy bilansowej.

Kapitały własne Banku Pocztowego skurczyły się do 273 mln zł na koniec czerwca — z 585 mln zł rok wcześniej.

— Bank wymaga dokapitalizowania. Razem z akcjonariuszami intensywnie pracujemy nad znalezieniem optymalnego rozwiązania — zapewnia prezes.

Źle i nieźle:
Źle i nieźle:
Kapitały własne Banku Pocztowego, kierowanego przez Jakuba Słupińskiego spadły w ciągu roku o ponad połowę. Dzięki wysokiemu zyskowi netto wskaźnik zwrotu z kapitału osiągnął rekordowy poziom 33,3 proc.
materiały prasowe

Cały rok na plusie

Dobry rezultat w pierwszym półroczu to przede wszystkim efekt wzrostu wyniku z odsetek o prawie 79 proc. r/r, będącego pokłosiem wyższych stóp procentowych. Dzięki poprawie sytuacji w segmencie klientów instytucjonalnych bank miał także niższe o ponad połowę odpisy na straty kredytowe. Zwiększył także o prawie 25 proc. r/r przychody z prowizji i opłat od sprzedawanych produktów. Akcje kredytowa spadła jednak o 8 proc. przy lekkim wzroście wskaźnika kredytów niepracujących (NPL).

W III kw. Bank Pocztowy — podobnie jak cały sektor — zaksięguje koszty wakacji kredytowych dla złotowych kredytobiorców hipotecznych. Mimo to w całym roku ma utrzymać dodatni wynik netto.

— Już 43 proc. naszych klientów mogących skorzystać z tego rozwiązania złożyło wnioski. Szacujemy, że tylko w lipcu obniżyło to wynik banku o 46-55 mln zł na poziomie zysku brutto. W całym roku bank zanotuje jednak dodatnią rentowność, m.in. właśnie dzięki dobrym wynikom pierwszego półrocza — mówi Jakub Słupiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane