Bank Pocztowy zamawia system IT

Mariusz Zielke
opublikowano: 22-11-2002, 00:00

Bank Pocztowy rozpisał przetarg na dostawę scentralizowanego systemu informatycznego, którego wartość jest szacowana na kilkadziesiąt mln zł. Największe szanse mają Comp Rzeszów oraz Wonlok.

Bank Pocztowy (BP), którego akcjonariuszami są Poczta Polska i Prokom Investments, już niedługo powinien rozstrzygnąć przetarg na dostawę scentralizowanego systemu informatycznego. Jego wartość jest trudna do oszacowania, gdyż elementy projektu będą realizowane etapami.

— Na razie chodzi o wybór systemu i platformy sprzętowej. Realizacja całego przedsięwzięcia będzie podzielona, ciężko więc oszacować koszty. Oceniamy, że całość będzie kosztowała kilkadziesiąt mln zł, i to bliżej 100 niż 20 mln zł, gdyż bank ma bardzo rozbudowaną strukturę — mówi osoba zbliżona do przetargu.

BP ma około 8 tys. placówek.

W przetargu startuje kilku oferentów, jednak prawdopodobnie bank zdecyduje się na polskie rozwiązanie. Systemy krajowe są bowiem znacznie tańsze od rozwiązań oferowanych przez zachodnich graczy. Dlatego za faworytów uchodzą Wonlok i Comp Rzeszów.

— Te dwie firmy mają referencje w kraju. System Wonloka działa w BGŻ, a Compa w kilku bankach — mówi nasz rozmówca.

Oba systemy zostały opracowane na bazie Oracle.

Na korzyść Compa Rzeszów może działać fakt wdrożenia w Banku Pocztowym systemu do obsługi centrum rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych. Jeżeli wygra Wonlok, może podbić cenę, gdyż trwa obecnie proces sprzedaży tej spółki przez BRE Bank, a zainteresowanymi są m.in. Computerland i Prokom.

Przetarg na dostawę systemu dla BP jest jednak w cieniu znacznie większego procesu — informatyzacji PKO BP.

Największy polski bank przygotowuje przetarg, którego wartość jest szacowana na 500 mln zł. Wiadomo, że w walce o ten kontrakt najbardziej liczyć się będzie konsorcjum Prokomu i Softbanku, które prawdopodobnie wystartuje z firmą ACS (stworzoną przez Alltela i IBM).

Nie bez szans może być Computerland, który zamierza wystartować w konsorcjum z Sunchezem. Atutem Prokomu i Softbanku jest jednak fakt, że Softbank od kilku lat obsługuje systemy oddziałowe PKO BP.

Z kolei CL twierdzi, że jest jedyną polską firmą, która z sukcesem wdrożyła systemy scentralizowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Pocztowy zamawia system IT