Bank Światowy ostrzega przed spadkiem PKB Rosji

PAP
opublikowano: 26-03-2014, 11:10

Kryzys ukraiński może spowodować spadek w bieżącym roku produktu krajowego brutto Rosji o 1,8 procent i odpływ kapitału z tego kraju sięgający 150 mld dolarów - ocenił Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.

"Bank Światowy opracował dwa scenariusze dla Rosji. Perspektywy zależą w głównej mierze od odzyskania zaufania przedsiębiorców i konsumentów oraz od zagrożeń geopolitycznych" - wskazał Bank Światowy.

"Jeśli konflikt rosyjsko-ukraiński się pogłębi, mogą pojawić się (wahania na rynku) w związku z sankcjami Zachodu i odpowiedzią na nie Rosji" - zaznaczono w raporcie. "Może to jeszcze bardziej zmniejszyć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów i spotęgować niestabilność rynku, osłabiając perspektywy konsumpcji krajowej i wzrostu" gospodarczego - wyjaśnia Bank Światowy.

Najgorszy scenariusz przewiduje skurczenie się rosyjskiej gospodarki o 1,8 proc. w 2014 roku i 2,1 proc. rok później, a także odpływ kapitału sięgający 150 mld USD w roku bieżącym i 80 mld USD w 2015 roku.

Korzystniejszy scenariusz, w którym kryzys związany z aneksją Krymu przez Rosję miałby "ograniczony wpływ", zakłada spowolnienie wzrostu PKB do 1,1 proc. w 2014 r. wobec 1,3 proc. w 2013 roku, a następnie wzrost PKB o 1,3 proc. w 2015 roku. 

Władimir Putin, prezydent Rosji (fot. Bloomberg)
Władimir Putin, prezydent Rosji (fot. Bloomberg)
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane