Bank wzmocniony fuzją

Beata Tomaszkiewicz
11-01-2002, 00:00

Głównym wydarzeniem na rynku akcji był w czwartek debiut akcji połączonych BPH i PBK. Mimo nieznacznego spadku na otwarciu później kurs banku poszedł w górę osiągając w połowie dnia wzrost o 8,7 proc. Ostatecznie sesję zamknięto ceną 272,5 zł, czyli o 7,7 proc. więcej niż w środę.

Zainteresowanie akcjami można jednak uznać za umiarkowane. Wartość obrotów wyniosła 48,4 mln zł, a właściciela zmieniło 45,3 tys akcji. Wbrew oczekiwaniom drobni inwestorzy nie ulegli presji natychmiastowej realizacji zysków.

Po pierwszej sesji trudno jeszcze określić jak w najbliższym czasie będzie się kształtował kurs BPH PBK. Atutem spółki jest niewątpliwie duża płynność. Bank zdecydowanie też poprawi swą pozycję w indeksie WIG i WIG 20. Bez wątpienia może być dobrym obiektem inwestycyjnym dla dużych inwestorów — OFE, funduszy inwestycyjnych, wszystkich, którzy mogą zamrozić swój kapitał na rok, a może dłużej.

To dopiero początek drogi, którą musi przejść BPH PBK. Czeka go najcięższy rok w historii. Bank łączy departamenty i produkty, równocześnie przeprowadzając restrukturyzację — zwalnia pracowników (około 4 tys. osób) i tnie koszty. Zarząd przyznaje, że efekty tych działań będą widoczne dopiero pod koniec przyszłego roku. Poczynając natomiast od 2004 r. bankowi uda się zaoszczędzić po 70 mln zł każdego roku. Bardzo ważna dla banku będzie jesień, kiedy to ma zostać uruchomiony zintegrowany system informatyczny. Pozwoli na ujednolicanie i unowocześnianie produktów. W tym roku, po połączeniu maklerskich spółek BPH i PBK, ma dojść do fuzji z domem maklerskim CA IB.

Podobną drogę jak BPH PBK przechodził w ubiegłym roku BZ WBK. Inwestorzy wielokrotnie dali mu odczuć słabnące zaufanie co do efektów fuzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank wzmocniony fuzją