Banki kuszą kontami bez przyszłości

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Instytucje finansowe desperacko usiłują zatrzymać pieniądze klientów i promują konta oszczędnościowe.

Bank Millennium od dłuższego czasu reklamuje swoje Centrum oszczędzania, a w nim Konto Oszczędnościowe z promocyjnym oprocentowaniem 4 proc. w skali roku, ale tylko przez pierwsze trzy miesiące i dla wpłat do 50 tys. zł (dla wyższych jest niższe o 0,5 pkt proc.). Promocja ma trwać do 7 lipca. Teraz poprzeczkę podniósł Meritum Bank, który na Koncie Oszczędnościowym proponuje 4,1 proc. w skali roku.

None
None

Oszczędności w promocji

Promocyjne oprocentowanie w Meritum Bank będzie obowiązywało do końca czerwca, ale bank gwarantuje, że do końca 2013 r. odsetki nie wyniosą mniej niż 4 proc. Z oferty mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku, a oprocentowanie nie jest uzależnione od wysokości oszczędności. Należy tylko pamiętać, że pieniądze można przelewać bezpłatnie na inny rachunek raz w miesiącu. Za każde następne zlecenie trzeba będzie zapłacić 10 zł, o 2,5 zł więcej niż w Banku Millennium. Warunkiem założenia Konta Oszczędnościowego jest posiadanie bezpłatnego Prostego Konta Osobistego. Można założyć nawet 5 kont.

Na promocję zdecydował się również ING Bank Śląski. W ramach oferty „Bonus na start” oferuje nowym klientom 3,5 proc. w skali roku przez 4 miesiące. Potem oprocentowanie będzie standardowe, czyli o 1 pkt proc. niższe. Na tych warunkach saldo rachunku może wynosić do 100 tys. zł. Kto wpłaci więcej, może liczyć na 3,7 proc. Bank zadbał również o stałych klientów. Posiadacze kont oszczędnościowych mogą otworzyć drugie, czyli „OKO Bonus”. Jeżeli zrobią to do 2 września, ich oszczędności będą rosły do 2 października w tempie 3,5 proc. w skali roku. Wpłacić można do 500 tys. zł. podobnie jak najwyższe nie musi być na stałe. Wciąż najatrakcyjniejsze warunki ma db Konto Oszczędnościowe 24 h w Deutsche Banku. Dla salda do 10 tys. zł można jeszcze liczyć na 6 proc. odsetek w skali roku. Powyżej tej kwoty oprocentowanie spada do 2,5 proc. Meritum Bank pod względem wysokości promocyjnego oprocentowania pozostaje więc daleko w tyle, przynajmniej z ofertą dla tych klientów, którzy nie zamierzają trzymać na koncie oszczędnościowym większych kwot. Na większe odsetki można liczyć na Pracowitym Koncie Oszczędnościowym w Banku BPH, który bez promocji oferuje nadal 4,15 proc. dla salda do 50 tys. zł. Daje też możliwość założenia dwóch kont.

Na 4-procentowe odsetki na koncie oszczędnościowym mogą liczyć nowi klienci Alior Banku. Będzie ono obowiązywało jednak tylko przez 3 miesiące. Warunkiem skorzystania z promocji jest otwarcie konta najpóźniej 30. dnia od daty otwarcia rachunku podstawowego. Później oprocentowanie rachunku oszczędnościowego będzie ustalane co miesiąc na podstawie stawki WIBID1M z 10. dnia kalendarzowego danego miesiąca pomniejszoną o 0,1 pkt proc.

Odsetki bez gwarancji

W dalszym ciągu 4 proc. płaci Citi Handlowy i BNP Paribas. W przypadku Konta SuperOszczędnościowego w City trzeba pamiętać, że będzie ono bezpłatne tylko wówczas, gdy zawrze się transakcje bezgotówkowe na łączną sumę min. 500 zł lub przeleje się na konto osobiste co najmniej 1,5 tys. zł w miesiącu. W przeciwnym przypadku bank pobierze za trzymanie naszych oszczędności 30 zł. W BNP Paribas warunki przy zakładaniu konta są gwarantowane jedynie przez miesiąc. Teraz promocyjne oprocentowanie konta Więcej oszczędnościowego dla salda do 15 tys. wynosi 4 proc. w skali roku. W banku można mieć więcej kont, ale promocyjne ich oprocentowanie zależy od rodzaju pakietu, w którym ma się rachunek osobisty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane