Banki mogą utracić 17 mld USD przychodów

opublikowano: 22-04-2013, 20:35

Zdaniem analityków Deutsche Banku, banki inwestycyjne mogą utracić około 17 mld USD przychodów do 2016 r., informuje Bloomberg.

Według najnowszego raportu straty mają być odnotowywane zarówno w stałych przychodach, jak i przychodach generowanych na rynku walutowym i towarowym. Ich powodem mają być wyższe opłaty i regulacje.

Europejskie firmy z sektora bankowości inwestycyjnej są w większości pesymistycznie nastawione odnośnie przyszłości, gdyż oczekują, że podatek od transakcji finansowych obniży sprzedaż i zmniejszy handel, twierdzi Matt Spick, jeden z twórców raportu DB. W ich opinii, kolejna fala regulacji dotycząca instrumentów pochodnych i rozliczeń może zachęcić mniejszych konkurentów do wyjścia z biznesu.

Widzimy ryzyko. Wiele przepisów zwłaszcza dotyczących podatku od transakcji finansowych, doprowadzi do obniżenia przychodów FICC w Europie – napisali analitycy w poniedziałkowym raporcie.

Dodają, że już pojawiły się oznaki zmiany w udziale w rynku na korzyść amerykańskich banków inwestycyjnych i oczekują utrzymania się tego trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki mogą utracić 17 mld USD przychodów