Banki mogą utracić 17 mld USD przychodów

Zdaniem analityków Deutsche Banku, banki inwestycyjne mogą utracić około 17 mld USD przychodów do 2016 r., informuje Bloomberg.

Według najnowszego raportu straty mają być odnotowywane zarówno w stałych przychodach, jak i przychodach generowanych na rynku walutowym i towarowym. Ich powodem mają być wyższe opłaty i regulacje.

Europejskie firmy z sektora bankowości inwestycyjnej są w większości pesymistycznie nastawione odnośnie przyszłości, gdyż oczekują, że podatek od transakcji finansowych obniży sprzedaż i zmniejszy handel, twierdzi Matt Spick, jeden z twórców raportu DB. W ich opinii, kolejna fala regulacji dotycząca instrumentów pochodnych i rozliczeń może zachęcić mniejszych konkurentów do wyjścia z biznesu.

Widzimy ryzyko. Wiele przepisów zwłaszcza dotyczących podatku od transakcji finansowych, doprowadzi do obniżenia przychodów FICC w Europie – napisali analitycy w poniedziałkowym raporcie.

Dodają, że już pojawiły się oznaki zmiany w udziale w rynku na korzyść amerykańskich banków inwestycyjnych i oczekują utrzymania się tego trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki mogą utracić 17 mld USD przychodów