Banki niechętne propozycji RPP

Piotr Burza
opublikowano: 28-05-1999, 00:00

Banki niechętne propozycji RPP

Rada Polityki Pieniężnej dała bankom dwa tygodnie na rozważenie propozycji redukcji rezerw obowiązkowych. Będzie to związane z sekurytyzacją 15 mln zł długu rządowego w NBP i wyemitowaniem przez bank centralny długoterminowych obligacji o zmiennej stopie procentowej (zbliżonej do poziomu inflacji).

Prawdopodobnie rada zaproponowała bankom obcięcie rezerw o połowę. Obecnie znajdujące się w NBP rezerwy wynoszą około 20 mld zł. Banki muszą składać 20-proc. depozyt od rachunków a vista i 11-proc. od lokat terminowych. Ponieważ bank centralny chce zapobiec napływowi na rynek znacznej ilości wolnej gotówki, proponuje właśnie zamianę uwolnionych rezerw na obligacje.

Jednak bankowcy prawdopodobnie nie zgodzą się na propozycję RPP. Uważają, że oferta jest tak nieatrakcyjna (zakłada rentowność obligacji na poziomie inflacji), że może lepiej będzie poczekać na wejście Polski do UE, gdy rezerwy i tak zostaną uwolnione. PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki niechętne propozycji RPP