Banki płacą za inwestycje

ET
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Dochody rosną szybko. Jeszcze szybciej koszty. Czas żniw się skończył. Banki inwestują pod zbiory w kolejnych latach.

Dochody rosną szybko. Jeszcze szybciej koszty. Czas żniw się skończył. Banki inwestują pod zbiory w kolejnych latach.

Główny Urząd Statystyczny zsumował wyniki banków w I kwartale. Ogólnie są krzepiące, bo branża zaczęła rok w całkiem niezłym stylu. Spośród 635 banków stratę miało tylko 12 (w tym 1 spółdzielczy). Pozostałe zarobiły razem ponad 4 mld zł — o 10 proc. więcej niż przed rokiem, przy imponującej, 52-procentowej dynamice przychodów, które osiągnęły poziom 45,6 mld zł. Tyle że jeszcze szybciej rosły koszty.

Tu dochodzimy do tej części gusowskiego zestawienia, która kładzie się cieniem na dobrych wynikach, czyli do rosnących wydatków. Koszty działalności operacyjnej zwiększyły się rok do roku o 59 proc. Koszty działania były wyższe o 15 proc. Przy tym spadła rentowność banków — z 12,1 proc. do 8,7 proc.

Marta Jeżewska, analityk DI BRE Banku, uspokaja, że nic niepokojącego w branży się nie dzieje. Wskaźnik ROE rzeczywiście jest mniejszy niż przed rokiem, ale wynika głównie z nowych inwestycji. Tym samym tłumaczy wzrost kosztów sektora.

— Na rynku mamy kilka start-upów, które dopiero budują sieć i zatrudniają personel. Banki giełdowe, z wyjątkiem Pekao i PKO BP, także mocno inwestują w rozbudowę oddziałów — wyjaśnia Marta Jeżewska.

Branża jest w fazie intensywnych inwestycji, które znacząco podnoszą koszty. Ich skutki poznamy dopiero za jakiś czas.

— Warto zwrócić uwagę, że banki notowane na giełdzie mocno pilnują wydatków i wskaźnik koszty/dochody w I kwartale był nieznacznie lepszy niż przed rokiem — zauważa Marta Jeżewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu