Banki pomogą pozbyć się smogu

opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Piotr Woźny, nowy prezes NFOŚiGW, w sektorze bankowym widzi idealnego partnera do współfinansowania i promowania programu Czyste Powietrze

W rządzie PiS Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, pełnił już niejedną funkcję. Najnowsza to prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który inwestuje miliardy w przedsięwzięcia proekologiczne, będąc architektem i wykonawcą rządowej polityki środowiskowej. Mianowany trzy tygodnie temu szef ma wnieść powiew świeżości w rządową walkę ze smogiem i ją... skomercjalizować.

Zdaniem Piotra Woźnego, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej, fotowoltaika to przyszłość polskiej energetyki.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że NFOŚiGW przekazał dotychczas na konta beneficjentów
programu Mój Prąd ponad 2 mln zł.
Zobacz więcej

SŁONECZNA PRZYSZŁOŚĆ:

Zdaniem Piotra Woźnego, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fotowoltaika to przyszłość polskiej energetyki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że NFOŚiGW przekazał dotychczas na konta beneficjentów programu Mój Prąd ponad 2 mln zł. Fot. WM

Hitowa ulga

Program Czyste Powietrze, na który państwo chce przeznaczyć w ciągu najbliższej dekady 103 mld zł, od kliku miesięcy mierzy się z krytyką. Minął właśnie rok od jego uruchomienia, tymczasem do NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy, które go realizują, wpłynęło tylko 80 tys. wniosków o dotacje na inwestycje termomodernizacyjne od właścicieli domów jednorodzinnych (na kwotę 1,7 mld zł). Umowy podpisano z 28 tys., wypłacając zaledwie 300 mln zł. Piotr Woźny przyznaje, że poziom dotychczas przyznanych dotacji nie jest zadowalający, ale z podsumowaniem radzi poczekać.

— Pełnej oceny programu Czyste Powietrze będziemy mogli dokonać dopiero w kwietniu przyszłego roku, kiedy Ministerstwo Finansów podliczy poziom ulgi termomodernizacyjnej na podstawie zeznań podatkowych. Spodziewam się, że ta ulga to będzie hit. Dopiero wtedy będziemy w stanie oszacować skalę inwestycji termomodernizacyjnych, które realizują Polacy w pierwszym roku obowiązywania programu Czyste Powietrze — mówi prezes NFOŚiGW.

Wstępne analizy wskazują, że łączna kwota ulg podatkowych z tytułu wydatków na termomodernizację domu w 2019 r. może wynieść nawet ponad 2 mld zł.

Większa układanka

Na nowym stanowisku Piotr Woźny, znany jako minister od smogu, będzie miał większy wpływ na realizację rządowego programu. Dotychczas był pełnomocnikiem do jego spraw, ale za wdrażanie od początku odpowiada NFOŚiGW. Świeżo upieczony prezes deklaruje zwiększenie skali.

— Nasz polski problem ze smogiem to 3,5 mln domów ogrzewanych za pomocąprzestarzałych kotłów, w których można spalać dosłownie wszystko, oraz nieocieplenie lub niedostateczne ocieplenie 72 proc. budynków mieszkalnych. Dotacje z NFOŚiGW są tylko jednym z elementów większej układanki walki ze smogiem w ramach programu Czyste Powietrze. Inne to ulga termomodernizacyjna oraz pierwszy w Polsce program dla osób ubogich energetycznie, na który jest 800 mln zł w budżecie i dodatkowe 400 mln zł w kasach samorządowych. Da nam to 1,2 mld zł na termomodernizację domów najbiedniejszych osób, które mieszkają w najbardziej zanieczyszczonych miastach Polski, obecnych na listach Światowej Organizacji Zdrowia. Kolejny element to zmiany legislacyjne, które już zrealizowaliśmy — mówi Piotr Woźny.

Chodzi o przepisy dotyczące norm jakości węgla, które mają wyeliminować z rynku niskiej jakości produkty opałowe, jak flotokoncentraty i miały węglowe, oraz norm dla kotłów na paliwa stałe.

— To nie było nigdy wcześniej uregulowane — podkreśla Piotr Woźny.

Trzy atuty

Nowy szef NFOŚiGW zapewnia, że niebawem w Czyste Powietrze zaangażują się banki i gminy. To postulat Komisji Europejskiej — od dawna mówi się, że w przeciwnym razie zagrożone będą unijne dotacje na walkę ze smogiem dla Polski (w perspektywie na lata 2021-27), a bez nich prawdopodobnie nie uda się zagwarantować finansowania na poziomie 103 mld zł. Do tej pory program finansowany był wyłącznie z pieniędzy krajowych.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Mamy już podpisane umowy z ponad 500 gminami. Wysłałem listy zapraszające do współpracy polskie banki, w tym spółdzielcze, oraz Związek Banków Polskich. Liczymy na podjęcie negocjacji. Sektor bankowy ma gigantyczny potencjał w kontekście programu Czyste Powietrze, m.in. sieć oddziałów, jakiej nie mają instytucje państwowe. Widzę współpracę z bankami w trzech obszarach — mówi Piotr Woźny.

Pierwszy to bankowość elektroniczna jako „brama do składania wniosku o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, tak jak w przypadku 500+ czy 300+”.

— W ten sposób można załatwić nie tylko sprawy bankowe, ale coraz więcej spraw administracyjnych. Banki mogłyby udostępnić nam przyjazną dla klienta infrastrukturę sieciową, każdy ławo mógłby złożyć wniosek, który trafi do odpowiedniej instytucji, czyli np. wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska — mówi Piotr Woźny.

Drugi obszar potencjalnej współpracy to połączenie rządowych instrumentów, które umożliwiają odzyskanie części nakładów na inwestycje, jak dotacja czy ulga podatkowa, z komercyjnym kredytem.

— Chodzi o osoby, które chcą przeprowadzić inwestycję termomodernizacyjną, mają zdolność kredytową oraz uprawnienie do dotacji z programu Czyste Powietrze i ulgi podatkowej, ale nie mają wolnej gotówki w domowym budżecie. Pomostowy kredyt albo pożyczka jest dla nich rozwiązaniem. Nam chodzi o stworzenie nowych, komercyjnych produktów bankowych, które rozwiążą problem braku płynności beneficjenta — tłumaczy Piotr Woźny.

Jego zdaniem kredyt w połączeniu z rządowym wsparciem mógłby przekonać Kowalskiego.

— Czyste Powietrze daje naprawdę duże możliwości. W zależności od poziomu dochodów gospodarstwa domowego rządowe wsparcie może sięgać nawet 90 proc. kosztów, ale nawet przy stosunkowo wysokich dochodach gospodarstwa domowe mogą uzyskać do 37—40 proc. zwrotu z rządowych pieniędzy — zapewnia prezes NFOŚiGW.

Banki postrzega także jako potencjalnych partnerów przy promocji programu.

— Marketing i komunikacja to trzeci i bardzo ważny element naszej strategii współpracy z bankami — zaznacza Piotr Woźny.

Fun fotowoltaiki

Rządowe instytucje mają już doświadczenie na polu negocjacji z bankami w sprawie finansowania ekoinwestycji. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozmawiało niedawno z PKO BP o uruchomieniu specjalnej oferty pożyczkowej z myślą o finansowaniu domowych instalacji fotowoltaicznych.

— Prace nad ekopożyczką, która wspiera inwestycje w fotowoltaikę, trwały półtora miesiąca. Wcześniej bank nie miał takiego instrumentu finansowego. Pożyczka umożliwia otrzymanie do 50 tys. zł bez zabezpieczenia, z oprocentowaniem 4,99 proc., maksymalnie na 10 lat. Myślę, że to dość korzystne warunki. Termin spłaty kredytu umożliwia spłacanie go z oszczędności w wydatkach na energię. Przy obecnych cenach ogniw fotowoltaicznych, uldze podatkowej i tanim kredycie taka inwestycja może się zwrócić w ciągu 7-8 lat, a gospodarstwo domowe zostaje z minielektrownią na energię słoneczną — mówi Piotr Woźny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy