BANKI PRZETESTUJĄ SWOJE SYSTEMY

Paweł Zielewski
opublikowano: 12-05-1999, 00:00

BANKI PRZETESTUJĄ SWOJE SYSTEMY

Finansiści uważają banki spółdzielcze za najsłabsze ogniwo przygotowań do roku 2000

SPOKOJNY SEN: Andrzej Wolski z ZBP jest przekonany, że polskie banki nie sprawią klientom kłopotów wraz z początkiem nowego tysiąclecia. fot. Józef Lewandowski

Polskich bankowców czeka pracowity weekend. 12 i 13 czerwca 1999 roku krajowe banki włączą się do ogólnoświatowej akcji testowania systemów informatycznych przed rokiem 2000. Najsłabszym ogniwem polskiego systemu są banki spółdzielcze i te na pewno nie włączą się w akcję. NBP i Związek Banków Polskich przygotowały plan awaryjny na wypadek, gdyby nowe millennium zaczęło się od katastrofy.

Jeszcze pół roku temu myślenie o nadchodzącym roku 2000 spędzało sen z oczu przedstawicielom Związku Banków Polskich.

— Dzisiaj śpię spokojniej — deklaruje Andrzej Wolski, zastępca dyrektora generalnego ZBP, odpowiedzialny m.in. za monitoring przygotowania polskich banków do nowego millennium.

Zagubione ogniwo

Zdaniem ZBP system bankowy sam w sobie przeżyje sylwestrową noc 1999/2000 bez komplikacji. Polskie banki mają czas do 30 czerwca na przedstawienie raportów o stanie przygotowań do „Problemu 2000” (zwanego z angielska Y2K).

— W niektórych przypadkach termin ten może nie być dotrzymany. Związane jest to np. z instalacją nowych systemów komputerowych czy zmianami struktur banków. Komisja Nadzoru Bankowego jest o wszystkim poinformowana, dlatego też nie spodziewam się, by któreś z polskich banków miały problemy z tego tytułu, że spóźniły się np. o miesiąc z zakończeniem prac — mówi Andrzej Wolski.

Zarazem przyznaje — może się stać tak, że niektóre małe banki spółdzielcze 3 stycznia 2000 roku nie zadziałają. Brak funduszy oznacza spowolnienie tempa np. wymiany starego sprzętu komputerowego na nowy. Bankowcy twierdzą, że są w Polsce banki, które liczą na to, że mimo wszystko ich komputery wytrzymają zmianę daty, bo nowych nie ma za co kupić.

Czarny scenariusz zakłada, że nawet 3-5 proc. BS-ów może mieć kłopoty z rokiem 2000.

Milczą na ten temat banki regionalne, milczy BGŻ.

Wyjście awaryjne

— Jest plan na wypadek awarii — uspokaja Andrzej Wolski.

Plan polega na tym, że banki spółdzielcze mają zakończyć tegoroczne rozliczenia do północy 30 grudnia 1999 roku. Pozamykać bilanse i zrealizować wszystkie zlecenia klientów. Placówki, które nie będą mogły działać normalnie w przyszłym tysiącleciu, przynajmniej do czasu instalacji nowych systemów i sprzętu, będą mogły pracować opierając się na dokumentach papierowych.

— Działalność większości małych banków do niedawna opierała się właśnie na dokumentach papierowych, toteż nawet gdyby coś miało pójść nie tak, placówki te szybko przystosują się do sytuacji — uważa Andrzej Wolski.

Jego zdaniem, wielkiej katastrofy jednak nie będzie. O wiele większe zagrożenie dla systemu bankowego stwarzają możliwe przerwy w dostawach energii czy głuche telefony.

Pomoc z kosmosu

Jeden z bankowców straszył w rozmowie z „PB”, że lokalnie mogą nie zadziałać telefony. Jednak system nie zostanie pozbawiony łączności. Nawet gdyby zamilkły łącza TP SA dzierżawione przez Telbank (system łączności międzybankowej), istnieje —sprawdzony już pod kątem Y2K osobny system łączności satelitarnej.

Globalne testowanie

Amerykański odpowiednik Związku Banków Polskich — American Banks Association — zaprosił polską Krajową Izbę Rozliczeniową i nasze banki do przetestowania swoich systemów w czasie weekendu 12-13 czerwca 1999 roku. Polski system bankowy, jako jedyny z tej części Europy, weźmie udział w globalnym sprawdzianie.

„Problem roku 2000” traktowany jest przez polskie banki wyjątkowo poważnie — to oficjalne deklaracje. Oficjalnie też bankowcy, którzy pracują nad Y2K, zobligowani są do milczenia. Jedynie BRE Bank ujawnił wysokość wszystkich nakładów na likwidację zagrożenia — 30 mln zł.

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że udział w czerwcowym teście wezmą m.in. PKO BP, Pekao SA, BSK, PBK, BPH, BOŚ, KB PBI, BH, BIG BG, BRE Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BANKI PRZETESTUJĄ SWOJE SYSTEMY