Banki przyczyniły się do zwyżki indeksów na GPW

MUZA SPÓŁKA AKCYJNA
15-04-2002, 16:46

WARSZAWA (Reuters) - Trwająca od zeszłego tygodnia zwyżka kursów banków również i w poniedziałek przyczyniła się do wzrostu głównego indeksu warszawskiej giełdy. Zdaniem analityków najbliższe sesje mogą przynieść kolejne lekkie wzrosty.

"Od jakiegoś czasu mamy modę na banki. Są to jedne z niewielu spółek, które mają dobre wyniki i dużą marżę wynikającą z niskiego oprocentowania depozytów i wysokiego oprocentowania kredytów" - powiedział Rafał Grzybowski, analityk z BDM PKO BP.

Część analityków sugeruje, że popyt na polskie banki wynika między innymi z przesunięcia środków inwestorów zainteresowanych sektorem z Czech, gdzie rozpoczęło się wezwanie na akcje jednego z największych banków, Ceska Sporitelna.

Nowy najwyższy poziom w swojej historii osiągnęły akcje BZ WBK, które wzrosły na zamknięciu o 4,7 procent do 78,2 złotego. Zwyżkował też kurs Pekao - o 2,3 procent do 111 złotych. Rynek pociągnął do góry także wzrost kursu PKN, który zyskał 2,5 procent.

WIG20 wzrósł w poniedziałek o 1,0 procent do 1.349,2 punktu, a obroty spadły do 162 miliona złotych z 233 milionów złotych w piątek.

Niskie obroty, zdaniem analityków, to między innymi efekt oczekiwania inwestorów na dane z gospodarki.

Jeszcze w trakcie sesji Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że w marcu inflacja rok do roku wyniosła 3,3 procent, czyli była zbliżona do prognozowanego przez analityków poziomu 3,4 procent.

"Poziom inflacji stanowi argument za obniżką stóp, ale niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej już wskazywali, że mogło zostać to wliczone we wcześniejsze obniżki" - powiedziała Ewa Radkowska, zarządzająca aktywami w ING Asset Management.

"Rynek akcji może zareagować, jeżeli rzeczywiście dojdzie do głębszej obniżki stóp, ale ten poziom inflacji nie był zaskoczeniem" - dodała.

Podczas poniedziałkowej sesji mocno zniżkowały akcje Elektrimu, co analitycy wiążą z impasem w rozmowach spółki z jej wierzycielami.

Spadki jednak nieco wyhamowały, gdy Elektrim poinformował, że rozpatruje ofertę Elliott Advisors oraz Centaurus Alpha na zakupu 49 procent Elektrimu Telekomunikacja (ET). W piątek fundusze te oświadczyły, że ich oferta została przez Elektrim odrzucona.

Konsorcjum funduszy oferuje za pakiet akcji ET 450 milionów euro płatne częściowo w gotówce i niewykupionych obligacjach Elektrimu.

Na zamkięciu kurs spółki spadł o 8,1 procent do czterech złotych, czyli osiągnął najniższy poziom zamknięcia w swej historii.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MUZA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Banki przyczyniły się do zwyżki indeksów na GPW