Banki rzuciły się na obligacje

Anna Borys
opublikowano: 04-02-2009, 07:01

Polskie firmy nie mają co liczyć na kredyt. Powód? Banki masowo kupują papiery skarbowe.

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące obniżek stóp procentowych nie przynoszą na razie większych efektów. Kredyty może i tanieją, ale problem w tym, że banki przestały ich prawie udzielać. W najgorszej sytuacji są krajowe firmy. W grudniu miały one kredyty złotowe o wartości 163,7 mld zł. - o 4,4 mld zł mniej, niż miesiąc wcześniej. To największy, nominalny spadek od lutego 2002 roku.

Co banki robią z górą gotówki? W ostatnich miesiącach Polacy zachęceni wysokimi odsetkami przynieśli im przecież dziesiątki miliardów złotych.

Tajemnicę odkrywają najnowsze statystyki ministerstwa finansów. Dotyczą zaangażowania inwestorów na krajowym rynku długu. Okazuje się, że krajowe banki na potęgę kupują polskie papiery skarbowe - obligacje i bony. W grudniu – jak wynika z danych resortu finansów – zwiększyły udział w tym segmencie rynku aż o jedną piątą, czyli o bagatela 21 mld zł (na koniec roku mieli papiery skarbowe za 135 mld zł.). To największy, miesięczny skok od lat! (ADM)

O konsekwencjach takiej polityki banków czytaj w środowym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane