Banki stopniowo poprawiają lokaty

opublikowano: 20-09-2022, 09:33
aktualizacja: 20-09-2022, 16:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po kolejnej serii apeli ze strony polityków oprocentowanie depozytów w instytucjach z udziałem skarbu państwa drgnęło. Znalezienie prawdziwej okazji nadal wymaga czasu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • o jakie oprocentowanie lokat banków z udziałem Skarbu Państwa zaapelował Jarosław Kaczyński
  • który bank jako pierwszy odpowiedział na apel
  • jaką lokatę poprawił
  • jak wygląda oferta innych banków
  • które lokaty są zgodne z oczekiwaniami polityka

W ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński powiedział wyborcom, że rząd rozmawia z kontrolowanymi przez państwo bankami, aby te podniosły stawki lokat - zarówno nowych, jak i starych - do 7-8 proc. rocznie. PKO BP jako pierwszy odpowiedział na ten apel, natomiast poprawił tylko jedną lokatę, a resztę zostawił bez zmian. Alior, BOŚ i Pekao na razie nie zmieniły oferty, ale znaczącej poprawie uległa ona już w w akacje.

Kosmetyczna zmiana

W ofercie PKO BP na atrakcyjności zyskała trzymiesięczna lokata na nowe środki, która jest stałym produktem banku. Podniesiono jej oprocentowanie z 6 do 7 proc. dla klientów indywidualnych posiadających konto osobiste. Ci, którzy korzystają z bankowości prywatnej lub osobistej, mogą liczyć na 7,5 proc.

Oferta charakteryzuje się dość dużą elastycznością, gdyż można z niej skorzystać przez internet, w aplikacji lub w oddziale. Zgodnie z nazwą wymagane są nowe środki - wystarczy 1 tys. zł. Mimo że na koniec okresu lokata odnawia się na co najwyżej 1,5 proc. w skali roku, jej podstawowe oprocentowanie jest jednym z najwyższych spośród wszystkich kwartalnych depozytów w Polsce.

W PKO BP popularna jest też “odgrzewana” co jakiś czas lokata progresywna, która średnio oferuje 6,13 proc. Trwa 18 miesięcy i co pół roku zwiększa oprocentowanie, które w pierwszych sześciu miesiącach wynosi 3 proc. Dla klientów ceniących sobie elastyczność przeznaczona jest lokata mobilna, dająca 6 proc. w skali roku na okres trzech miesięcy.

Pozostałe oferty największego polskiego banku pod względem liczby klientów pozostawiają wiele do życzenia - oprócz lokaty 60+, proponowanej na dwa lata klientom powyżej 60 roku życia, wszystkie są oprocentowane na maksymalnie 5 proc. Stały klient PKO BP, posiadający darmowe konto osobiste i chcący ulokować stare środki na trzy miesiące, może liczyć na co najwyżej 1,5 proc.

Promocyjna na rekord

W Pekao najwyżej oprocentowana jest lokata negocjowana na nowe środki. Klientom, posiadającym konto osobiste i skorym do zdeponowania co najmniej 20 tys. zł na 12 miesięcy, proponowane jest 8 proc. w skali roku, najwięcej na rynku. Istnieje możliwość skrócenia lokaty do 6 miesięcy, jednak wtedy oprocentowanie spada do 7 proc.

Jeśli sprowadzić ofertę Pekao do tych lokat, które kierowane są do stałych klientów i dla starych środków oraz nie wymagają spełnienia innych dodatkowych warunków, najlepiej oprocentowana jest lokata standardowa. Obowiązująca 12 miesięcy gwarantuje 3,5 proc. w skali roku dla minimum 1 tys. zł. Jej trzymiesięczna wersja daje już tylko 2 proc.

Dotychczasowi mają lepiej

Alior w zakresie ofert promocyjnych stosuje nieco inną strategię niż Pekao. Obejmuje nimi zarówno nowych, jak i dotychczasowych klientów. Można nawet powiedzieć, że w Aliorze to ci drudzy mają przewagę, gdyż dostają 7 proc. na 100 dni dla dowolnych środków - wystarczy, że posiadają darmowe konto i skorzystają z bankowości mobilnej. Aby otrzymać to samo oprocentowanie, nowi klienci muszą otworzyć płatne konto i zdeponować środki na rok.

BOŚ całkowicie zrezygnował z ekskluzywności poszczególnych ofert - każda lokata proponowana przez bank kierowana jest do nowych i stałych klientów jednocześnie. Roczna EKOlokata jako jedyna dotyka progu 7 proc., ale jej warunki są dość łatwe do spełnienia. Można ją założyć przez internet lub smartfona, wystarczy 1 tys. zł i wyrażenie zgody na komunikację elektroniczną.

Mimo że zarówno BOŚ, jak również Alior nie mają tak rozbudowanej oferty lokat standardowych, jak PKO BP i Pekao, to proponują znacznie większą liczbę lokat promocyjnych, które warunkami obejmują większość klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane