Banki wpłacą więcej do funduszu

opublikowano: 21-02-2019, 22:00

Tegoroczna składka na fundusz restrukturyzacji będzie dwa razy wyższa niż przed rokiem. Inwestorzy giełdowi przyjęli to z rezerwą

W 2019 r. banki odprowadzą do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) łącznie 2,79 mld zł, czyli o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Zgodnie z komunikatem rady BFG, łączna składka banków na fundusz gwarancyjny wynosi 791 mln zł, a fundusz przymusowej restrukturyzacji 2 mld zł. Dla porównania, składka za 2018 r. wynosiła odpowiednio 1,24 mld zł i 960 mln zł. W 2018 r. względem 2017 r. łączna składka na BFG wzrosła o niecałe 5 proc.

— Podwyższenie składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie jest dużym zaskoczeniem, bowiem potrzeba zwiększenia stawki wynika z ustawy, która określa docelowy poziom funduszu gwarancji depozytów i funduszu upadłościowego. Oczywiście z punktu widzenia rentowności sektora bankowego nie jest to dobra wiadomość, ponieważ rośnie im koszt, którego w dodatku nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w związku z czym jeden do jednego odbije się to na zyskach sektora — mówi Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Citi Handlowy.

W czwartek (21 lutego) giełdowy indeks WIG-Banki stracił na wartości 1,1 proc. W tym roku na niekorzyść polskich banków będzie działać również hamująca gospodarka — według prognoz Rafała Beneckiego, głównego analityka ING Banku Śląskiego, dynamika PKB wyniesie 3,6 proc. w 2019 r. i 2,5 proc. w 2020 r. Dla porównania, w 2018 r. PKB wyniosło 5,1 proc. Nad bankami wciąż wisi widmo procedowanej w Sejmie noweli ustawy frankowej, której uchwalenie może kosztować banki 2,5-3,2 mld zł rocznie. Tegoroczną składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banki muszą zapłacić do 18 lipca 2019 r., a na fundusz gwarancyjny banków za I kwartał do 21 marca 2019 r., za II kwartał do 20 czerwca, za III kwartał do 19 września, a za IV kwartał do 12 grudnia 2019 r. BFG podał, że maksymalny udział składek wnoszonych w formie zobowiązania do zapłaty wynosi 30 proc. należnych składek.

W przypadku utraty wypłacalności banku, depozytykonsumentów do 100 tys. EUR objęte są gwarantowaną ochroną. W przypadku pieniędzy na rachunkach wspólnych (np. współmałżonków) limit gwarancji 100 tys. EUR dotyczy każdego ze współposiadaczy rachunku. Gwarancjami objęte są depozyty złotowe i walutowe. Niezależnie od waluty, w jakiej nominowany jest depozyt, wypłata środków gwarantowanych nastąpi jednak w złotych.

Ze środków BFG wpiera się procesy łączenia banków zagrożonych z instytucjami o stabilnej pozycji.

Obecnie w procesie restrukturyzacji są dwa banki, które kontroluje Leszek Czernecki — Getin Noble Bank i Idea Banku. W styczniu zielone światło na połączenie obu banków dała Komisja Nadzoru Finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu