Bankier przejmie Skawinę

Paweł Gricuk kupi od Romana Karkosika firmę specjalizującą się w aluminium.

To Paweł Gricuk, znany bankier inwestycyjny, jest tajemniczym inwestorem, który przejmuje firmę Nowoczesne Przewody Aluminiowe Skawina od Boryszewa, kontrolowanego przez Romana Karkosika, jednego z najbogatszych Polaków. O transakcji wartej, bagatela, 150 mln zł Boryszew poinformował w poniedziałek. Podał jednak tylko, że nabywcą jest PG Aluminium, spółka w organizacji. Kto za nią stoi? Boryszew nie ujawnił, w KRS też nie znaleźliśmy informacji. Dopiero wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że o zgodę na przejęcie kontroli nad Skawiną zwrócił się do niego Paweł Gricuk. To znane nazwisko — były szef polskiego oddziału JP Morgan oraz były prezes Petrolinvestu, wydobywczej spółki z portfela Ryszarda Krauzego. Dziś prowadzi firmę inwestycyjną i zajmuje się doradztwem (dopina np. finansowanie dla Tele-Foniki Kable).

— Nie szukaliśmy inwestora dla Skawiny. Kupujący sam nas znalazł i był bardzo zdeterminowany — mówi, cytowany przez PAP, Piotr Szeliga, prezes Boryszewa.

— Interesują mnie inwestycje w sektorze energetycznym. Konsekwentnie buduję grupę wyspecjalizowaną w tym obszarze — tłumaczy Paweł Gricuk. W 2012 r. przejął od zbankrutowanego ABM Solid firmę Trans-Energo, świadczącą usługi dla sektora energetycznego. Skawina natomiast produkuje walcówkę i m.in. przewody napowietrzne używane w energetyce. Wypracowuje około 25 mln zł zysku EBITDA rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane