Bankowozy nie tylko dla banków

MARCIN GÓRSKI adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego
opublikowano: 19-04-2013, 07:54

Sąd za prawem do pełnego odliczenia VAT w przypadku wykorzystywania bankowozu w działalności prawniczej

Komentarz

9 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił interpretację indywidualną ministra finansów odmawiającą prawa do pełnego odliczenia VAT w przypadku wykorzystywania bankowozu w działalności prawniczej. Sprawa dotyczyła leasingowanego pojazdu wykorzystywanego m. in. do przewożenia wynagrodzenia i akt objętych tajemnicą adwokacką. W takim przypadku powinienem być uprawniony do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe. Moja argumentacja opierała się na tym, że bankowóz jest pojazdem specjalnym, w stosunku do którego nie ma zastosowania ograniczenie w odliczeniu 60 proc. VAT wynikającego z faktur, nie więcej niż 6 tys. zł, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (dalej: ustawa nowelizująca).

Według ministra finansów wykorzystywanie bankowozu w działalności prawniczej nie jest niezbędne, a jedynie może być przydatne, a to za mało do pełnego odliczenia VAT. WSA przychylił się do mojej argumentacji. Z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Wszelkie ograniczenia tego uprawnienia, w tym w odliczeniu VAT od nabycia lub leasingu samochodów osobowych, powinny być interpretowane ściśle i nie podlegać wykładni rozszerzającej. W ustawie o VAT brak przepisu, który przewiduje, że odliczenie jest możliwe tylko od towarów lub usług, które są niezbędne do wykonywania czynności opodatkowanych.

Taka interpretacja narusza zasadę neutralności VAT. Poza tym wyłączenie ograniczenia w prawie do pełnego odliczenia VAT dotyczy konkretnych pojazdów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej, w tym bankowozu. Nie dotyczy zaś podatnika i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Nie ma zatem znaczenia rodzaj działalności, w której wykorzystuje on bankowóz. Jeżeli pojazd spełnia cechy pozwalające uznać go za pojazd specjalny i jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, podatnik ma prawo odliczyć VAT w całości, nie zaś tylko w 60 proc. czyli maksymalnie 6 tys. zł. Orzeczenie to jest korzystne dla podatników, którzy dostosowują pojazdy wykorzystywane w działalności gospodarczej do wymogów bankowozu, by odliczyć pełny VAT.

Orzeczenie z 9 kwietnia 2013 r., a także analogiczne orzeczenie WSA w Warszawie z 22 lutego 2013 r., wskazują, że zaczyna się kształtować korzystna dla podatników linia orzeczenia, zgodnie z którą są oni uprawnieni do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie, najem, dzierżawę lub leasing bankowozów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, niekoniecznie polegającej na przewozie pieniędzy oraz do odliczenia VAT od paliwa nabywanego do takiego pojazdu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN GÓRSKI adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu