Bankowy ekosystem

Bank Ochrony Środowiska chce wspierać OZE w domach jednorodzinnych. Finansowanie ma się rozpocząć pod koniec kwietnia 2014 r.

Program EKOsystem to nowy pomysł Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), aby zachęcić Polaków do instalowania mikroinstalacji OZE. Finansowanie ma wystartować pod koniec kwietnia 2014 r. Na razie bank uruchamia informacyjną stronę internetową, gdzie można też kierować dodatkowe pytania.

Oszczędności z pakietem

BOŚ obejmie nowym programem domy jednorodzinne (zarówno już istniejące, jak i dopiero budowane). Oferta obejmuje nie tylko finansowanie, ale dobór odpowiednich urządzeń, ich montaż i serwis. BOŚ EKOsystem składa się z czterech modułów: kotłowni, paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła i paneli solarnych (te nie będą obligatoryjne).

Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ, wyjaśnia, że urządzenia, które będą wykorzystywane w programie, dobrano szczegółowo oceniając ich jakość i cenę. Podobnie dobierano firmy instalatorskie, z którymi bank ma współpracować. Weryfikowane je także pod kątem gwarancji na usługi. Według wyliczeń banku, zastosowanie takiego systemu może ograniczyć koszty ogrzewania 140 mkw. domu (4 mieszkańców), zużywającego rocznie 90 kWh/mkw. do zera (o ile wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna równoważy roczne zużycie prądu przez pompę ciepła przy określonych parametrach domu). Dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania rosłaby zdolność kredytowa takich klientów. Wyliczono, że w przypadku korzystania z OZE w ramach EKOsystemu, próg 30-letniego kredytu na 100-metrowy dom dla czteroosobowej rodziny z miesięcznym dochodem na poziomie 3,8 tys. zł, mógłby wynieść 270 tys. zł. Podczas gdy zdolność kredytowa tej samej rodziny, która zdecydowałaby się na ogrzewanie gazem ziemnym, wynosi 200 tys. zł.

Polisa i internet

Do EKOsystemu wchodzi także pakiet ubezpieczeń Ergo Hestii, czyli: ubezpieczenie urządzeń wchodzących w skład programu, ubezpieczenie domu i budynków gospodarczych. Polisie podlegałaby także wydajność instalacji fotowoltaicznych.

— Polisa pokrywałaby rachunki, które mogłyby się pojawić w wyniku spadku wydajności paneli fotowoltaicznych — mówiła Małgorzata Makulska, wiceprezes zarządu Grupy Ergo Hestia. Wydajność byłaby oceniana na podstawie gwarantowanej przez producenta efektywności instalacji. Poza tym w ofercie znajduje się także mobilny internet 3G o prędkości 6 GB (z czego 5 GB miesięcznie na dostęp do internetu dla domowników i 1 GB wykorzystywany przez „Inteligentny Dom”, aplikację umożliwiającą mobilne zarządzanie ciepłem) z modemem wi-fi (dostawcą jest Orange). Usługa ta ma być świadczona przez operatora w ciągu pierwszych trzech lat korzystania z EKOsystemu z możliwością zwiększenia limitu.

900 tys. Tyle domów jednorodzinnych według BOŚ można wyposażyć w ekologiczne źródła ciepła do 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Bankowy ekosystem