Bankowy sojusz komórkowy

opublikowano: 21-08-2014, 00:00

Sześć instytucji finansowych objęło udziały w spółce, która utworzy system płatności mobilnych. Testy ruszą, gdy zielone światło zapali NBP.

Wczoraj do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) trafił wniosek o zarejestrowanie podwyższonego kapitału Polskiego Standardu Płatności (PSP). Oświadczenia o przystąpieniu do spółki złożyły: Alior Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP. Każdy z banków będzie posiadać taki sam udział (16,67 proc.), a kapitał spółki sięgnie 13,6 mln zł. Kolejnym krokiem będzie wybór rady nadzorczej. Do rozpoczęciadziałalności potrzebne jest jeszcze jedno pozwolenie.

— Czekamy już tylko na zgodę NBP na prowadzenie przez PSP mobilnego systemu płatności. Spodziewamy się, że uzyskamy ją w ciągu najbliższych tygodni. Po rejestracji zmian w KRS i uzyskaniu zgody rozpocznie się przyłączanie banków do PSP i testy startowe systemu. To pierwsza tak wielka wspólna inicjatywa na rynku finansowym od ponad 23 lat, kiedy to założono Krajową Izbę Rozliczeniową — podkreśla Adam Malicki, prezes PSP.

Inicjatorzy porozumienia chcą, by Polska stała się europejskim liderem płatności przez telefon. System pozwoli użytkownikom telefonów, smartfonów i tabletów na dokonywanietymi urządzeniami płatności w sklepach i internecie, wypłacanie gotówki w bankomatach oraz wzajemne rozliczenia.

Tego typu transakcje mają stać się alternatywą dla płatności kartami, a tym samym obniżyć koszty płatności bezgotówkowych. Założyciele PSP deklarują, że są otwarci na innych uczestników rynku: pozostałe banki, agentów rozliczeniowych, akceptantów płatności i właścicieli sieci bankomatów. Spółka ma już konkurencję. Bank Pekao rozwija system PeoPay oraz płatności NFC (zbliżeniowo przez telefon), oferowane przez organizacje płatnicze i operatorów komórkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu