Bankructw coraz mniej

opublikowano: 04-02-2016, 22:00

Firmy, które w styczniu zniknęły z rynku, zatrudniały ok. 1 tys. osób, a ich roczny obrót w sumie wynosił 430 mln zł.

Statystyki dotyczące upadłości w Polsce są coraz bardziej optymistyczne. W styczniu odnotowano tylko 48 bankructw — podaje Euler Hermes na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. To o 22 proc. mniej niż rok temu o tej porze, kiedy zbankrutowało 61 firm. Tegoroczni bankruci zatrudniali ok. 1 tys. osób, podczas kiedy w firmach, które upadły rok temu w styczniu, pracowało ok. 1,5 tys. osób. Jednak zsumowany obrót tegorocznych bankrutów, pomimo ich mniejszej liczby, był znacznie wyższy i sięgał 430 mln zł. Rok temu zsumowany obrót takich firm był na poziomie 310 mln zł. Liczba bankructw w minionym miesiącu poprawiła się w niemal każdym z głównych sektorów gospodarki — upadłości było mniej w budownictwie (8 w porównaniu z 13 rok wcześniej), usługach (14 vs 18) i hurcie (6 vs 9). Nie zmieniła się ich liczba w produkcji. W przypadku budownictwa mniejsza liczba upadłości to efekt większej liczby i wartości realizowanych inwestycji. Natomiast w hurcie największe znaczenie ma fakt, że zakończyła się już konsolidacja na rynku.

— Pozostały firmy hurtowe, które umiały znaleźć swoje miejsce na rynku — walczyć z konkurentami sieciowymi przede wszystkim nie ceną, ale specjalizacją w określonym asortymencie, lepszym serwisem logistycznym czy też tworząc własne sieci detaliczne bądź łącząc się w grupy zakupowe — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes. Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że wzrosła liczba bankructw w transporcie, pomimo że branża zwiększyła w ubiegłym roku przewóz ładunków oraz wartość sprzedanych usług. © Ⓟ

48 Tyle firm zbankrutowało w styczniu tego roku. To o 22 proc. mniej niż rok wcześniej.

430 mln zł A taki był ich ostatni zsumowany obrót. W 2015 r. firmy, które zbankrutowały w styczniu, miały obrót na poziomie tylko 310 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu