Bardzo dobre półrocze Millennium

opublikowano: 27-07-2015, 22:00

Wyniki banku w żaden sposób nie przełożyły się na notowania. Taki klimat.

Wyniki banku? Znakomite. Ale kogo to teraz interesuje — tak jeden z analityków skwitował raport za drugi kwartał Banku Millennium. Kurs po bardzo dobrych wynikach spadł o 1,5 proc. Tymczasem ostatnie trzy miesiące oraz całe półrocze wypadły lepiej niż dobrze. Pomimo spadku przychodów odsetkowych oraz prowizyjnych Millennium udało się wypracować wyższy zysk.

Marek Wiśniewski

Wynik operacyjny był nieznacznie niższy niż przed rokiem (-2 proc.), ale mniejsze dochody z biznesu udało się poprawić dzięki dyscyplinie kosztowej. Bank Millennium kolejny kwartał z rzędu wykazał się wzorową oszczędnością, jeśli chodzi o koszty działania. Na koniec czerwca były one o 1,6 proc. niższe niż przed rokiem. Spada systematycznie saldo odpisów i koszty rezerw — w pierwszym półroczu były o 9 proc. niższe niż przed rokiem.

W efekcie wskaźnik koszty do dochodów zszedł poniżej 50 proc. Patrząc na biznes Millennium, należy odnotować kolejny bardzo dobry kwartał sprzedaży kredytów gotówkowych, która wyniosła 669 mln zł (1,3 mld zł w całym półroczu — o 40 proc. więcej niż przed rokiem).

Przyhamowała natomiast sprzedaż kredytów hipotecznych, zamykając się w drugim kwartale kwotą 156 mln zł w kwartale — o 10 proc. niższą niż w pierwszym. Bank zwraca uwagę, że sprzedaż hipotek wciąż utrzymująca się na poziomie niższym niż przed kryzysem źle wróży gospodarce. Dlatego Millennium wciąż analizuje projekt utworzenia banku hipotecznego.

Zysk banku w II kwartale wyniósł 165 mln zł i był o 1,6 proc. wyższy niż kwartał wcześniej. Półroczny wynik netto ma poziomie 328 mln zł przewyższył wynik z końca czerwca 2014 r. o 2,4 proc. Jao Bras Jorge, prezes Millennium, zapowiedział, że w drugim półroczu wyniki „raczej będą podobne” do tych z pierwszego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane