Czytasz dzięki

Barnier: umowa ws. handlu po brexicie mało prawdopodobna

opublikowano: 21-08-2020, 15:45

Po tygodniu bezowocnych negocjacji Unia Europejska i Wielka Brytania ostrzegły, że mogą nie osiągnąć porozumienia w sprawie relacji handlowych po brexicie.

- Na tym etapie, porozumienie między Wielką Brytanią i Unią Europejską wydaje się mało prawdopodobna – poinformował unijny negocjator Michel Barnier po tym jak zerwano rozmowy w piątek. – Zbyt często w tym tygodniu można było poczuć jakbyśmy posuwali się bardziej wstecz niż naprzód – dodał.

Zobacz więcej

Michel Barnier, fot. Bloomberg

W wielu obszarach wciąż jest daleko od zbliżenia stanowisk. Jedną z najtrudniejszych kwestii są prawa do łowienia na brytyjskich wodach dla rybaków z krajów UE. Unijni negocjatorzy chcą także zapewnienia „równych zasad gry”, co ma zapobiec stosowaniu  przez Wielką Brytanią polityki tworzenia przewag dla swojego biznesu kosztem unijnych firm. Uzgodnienie tych dwóch spraw jest warunkiem wstępnym dla szerszej umowy handlowej.

David Frost, doradca brytyjskiego rządu ds. Europy przyznał, że przez tydzień nie osiągnięto postępu w rozmowach.

- Porozumienie jest wciąż możliwe i nadal jest to nasz cel, ale jest jasne, że nie będzie łatwo go osiągnąć – powiedział. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane