Barometr PB W serwerach króluje HP

KA
opublikowano: 02-03-2011, 00:00

Według firmy analitycznej Gartner, w 2010 r. liczba sprzedanych na całym świecie serwerów wzrosła o 16,8 proc. w stosunku do roku 2009. Wartościowo rynek urósł o 13,2 proc. Wartość sprzedaży serwerów kasetowych wzrosła przy tym aż o 29,5 proc., podczas gdy ilościowo o 12,6 proc. W segmencie tym dominują Hewlett-Packard i IBM. Aż 47,3 proc. serwerów kasetowych kupionych w 2010 r. pochodziło od pierwszego, a 25,4 proc. od drugiego koncernu. Oba osiągnęły też największe obroty na rynku serwerów ogółem — po ponad 15 mld USD.

O ile jednak udział HP w rynku, liczony wartościowo i ilościowo, jest niemal identyczny, to w przypadku IBM już tak nie jest. Tej drugiej firmie wiele przychodu przysparzają bowiem drogie maszyny typu mainframe. Sprzedaż relatywnie drogich maszyn jest też charakterystyczna dla Oracle, co wynika z przejęcia Sun Microsystems. W ujęciu wartościowym koncern ten osiągnął ponad 6 proc. udziału w rynku, podczas gdy ilościowo nie sprzedał nawet 2 proc. z ogółu serwerów, które znalazły nabywców w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu