Barroso atakowany za pracę w Goldman Sachs

Dziesiątki tysięcy osób podpisały się pod petycją przeciwko zatrudnieniu w banku inwestycyjnym Goldman Sachs byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, informuje CNBC.

Zobacz więcej

José Manuel Barroso Bloomberg

Ponad 77 tys. osób podpisało petycję na portal Change.org wzywającą do podjęcia „przykładowych działań” względem Barroso w związku z jego z jego zatrudnieniem przez Goldman Sachs.

W latach 2004-2014, gdy przewodniczył KE, Barroso był mocno zaangażowany w kwestię wykupu greckiej gospodarki, reformy europejskich instytucji oraz tworzenie unijnego pakietu klimatycznego. W latach 2002-2004 Barroso był również premierem Portugalii.

Nominacja Brroso na stanowisko niewykonawczego przewodniczącego rady dyrektorów oraz doradcy Goldman Sachs International jest postrzegana jako próba ograniczenia negatywnego wpływu Brexitu na bank.

Jednak inicjatorzy petycji, którzy określili siebie jako “grupę pracowników instytucji europejskich” są zdania, że przyjmując stanowisko w banku, Barroso wpisał się w „nieodpowiedzialną praktykę” byłych europejskich polityków, którzy przyłączyli się do sektora prywatnego.

- Decyzja przyjęcia posady w jednym z banków, które najbardziej przyczyniły się do kryzysu finansowego w latach 2007-2008... oraz banku, który był najbardziej zaangażowany w grecki kryzys dłużny… to kolejny przykład nieodpowiedzialnej praktyki karuzeli stanowisk, która w wysokim stopniu niszczy wizerunek instytucji UE i o ile nie jest nielegalna, to jest moralnie naganna – czytamy w uzasadnieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Barroso atakowany za pracę w Goldman Sachs