Barroso: Polska nie powinna bać się Europy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2005, 08:35

Polska nie powinna bać się Europy - z takim przesłaniem przybędzie w piątek do Warszawy przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso, by spotkać się z premierem Markiem Belką i wziąć udział w forum na temat Strategii Lizbońskiej.

Polska nie powinna bać się Europy - z takim przesłaniem przybędzie w piątek do Warszawy przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso, by spotkać się z premierem Markiem Belką i wziąć udział w forum na temat Strategii Lizbońskiej.

    "Polakom chcę powiedzieć: nie bójcie się Europy" - powiedział dziennikarzom w środę wieczorem Barroso, parafrazując słowa papieża Jana Pawła II.

    "Są mniejsze kraje, które osiągnęły sukces. Dlaczego Polska nie miałaby go osiągnąć. Złe podejście to kompleksy" - powiedział i dodał: "Właściwe podejście to bronić narodowych interesów, ale równocześnie iść na kompromis".

    Zdaniem Barroso, Polacy są "bardzo wymagającym partnerem", czego przykładem jest list od premiera Belki, w którym szef polskiego rządu wyraża zaniepokojenie małą liczbą Polaków zatrudnionych w KE.

    "Polacy wysyłają listy, premier czasami dzwoni, Polska jest wymagającym partnerem, ale nie jest to złe. To leży w polskiej psychice i mentalności. To jest wasz styl" - żartobliwie mówił Barroso.  

    Barroso przyjeżdża w piątek do Warszawy na organizowane z inicjatywy UKIE forum "Strategia Lizbońska: czas na działanie", w którym ma uczestniczyć około 400 przedstawicieli polskich  firm, przedstawiciele świata naukowego i administracji publicznej.

    Celem Strategii Lizbońskiej jest zwiększenie zatrudnienia i uczynienie gospodarki UE najbardziej konkurencyjną na świecie do 2010 roku.

    Warszawskie forum odbędzie się w kluczowym momencie dla przyszłości Strategii Lizbońskiej, tuż przed szczytem europejskim w Brukseli (22 i 23 marca), podczas którego przywódcy państw UE mają przyjąć nowe postanowienia w sprawie jej "ożywienia".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane