Barter planuje produkcję nawozów

ABT
opublikowano: 25-11-2010, 00:00

Importerowi LPG i węgla, który wybiera się na giełdę, pomoże kontrakt na import soli ze Wschodu.

Importerowi LPG i węgla, który wybiera się na giełdę, pomoże kontrakt na import soli ze Wschodu.

Białostocki Barter, spółka zajmująca się importem i dystrybucją LPG oraz węgla, przymierza się do uruchomienia produkcji nawozów NPK. Do tej pory importowała gotowe nawozy azotowe, fosforowe i wieloskładnikowe. Produkcja ma ruszyć w drugim półroczu 2011.

— Pozwoli nam na kompleksowe zaopatrzenie naszych odbiorców indywidualnych i hurtowych — mówi Krzysztof Zajączkowski, szef działu nawozów w Barterze.

Firma liczy na poprawiającą się koniunkturę na rynku. International Fertilizer Industry Association szacuje, że popyt na nawozy wzrośnie nawet o kilkanaście procent i ceny pójdą w górę. Pomoże to Barterowi w debiucie giełdowym.

— Planujemy go w przyszłym roku. Być może będzie to II kwartał. Pracujemy nad założeniami emisji — mówi Dariusz Wit, wiceprezes spółki.

Produkcja nawozów sięgnie kilkunastu tysięcy ton miesięcznie. Co prawda spółce daleko będzie do takich potentatów, jak ZCh Police, których potencjał jest wielokrotnie większy, ale też produkt ma być inny. Police sprzedają granulat, Barter stawia na tzw. blendingi, czyli mieszaninę półproduktów.

W uruchomieniu produkcji pomoże Barterowi duży kontrakt na dostawy chlorku potasu zza wschodniej granicy. Spółka zawarła go na dwa miesiące i właśnie negocjuje przedłużenie.

— Umowa jest potwierdzeniem naszej wiarygodności w oczach wschodnich partnerów, bo dostęp do soli potasowej ma tylko wąskie grono polskich importerów — zapewnia Bogdan Rogaski, prezes spółki.

I dodaje, że z reguły takie kontrakty na początku zawiera się na krótki okres i potem przedłuża. Barter nie ujawnia, z kim współpracuje na Wschodzie, ale wiadomo, że handel solą potasową zdominowały tam Belarusian Potash Company i rosyjska International Potash Company.

W tym roku przychody Barteru mają przekroczyć 1,3 mld zł, w zeszłym wyniosły 1,1 mld zł. Sprzedaż nawozów to na razie niewielka ich część. Spółka dysponuje dwoma terminalami, obsługującymi towarowy ruch graniczny w Sokółce i Małaszewiczach. W 2011 r. chce sprowadzić z Rosji 2,5 mln ton węgla (1, 5 mln ton w 2010).

Barter importuje też 350 tys. ton LPG rocznie z Rosji, Kazachstanu i Europy Środkowej, zaspokajając kilkanaście procent popytu w Polsce. Spółka dysponuje czterema rozlewniami gazu w Barczewie, Bydgoszczy, Kutnie i Sokółce oraz ponad setką stacji własnych i patronackich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Barter planuje produkcję nawozów