Czytasz dzięki

Bartosz Marczuk w zarządzie PFR

opublikowano: 13-11-2018, 22:00

Wiceminister porzucił resort pracy dla pracowniczych planów kapitałowych.

Do zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wszedł Bartosz Marczuk, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), który w zeszłym tygodniu zrezygnował ze stanowiska — dowiedział się „PB”.

Gdy w
ubiegłym tygodniu Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, żegnała się z
Bartoszem Marczukiem, wyraziła ubolewanie  i zadeklarowała, że jeśli
zechce wrócić, umożliwi mu to.
Zobacz więcej

Wszędzie go chcą:

Gdy w ubiegłym tygodniu Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, żegnała się z Bartoszem Marczukiem, wyraziła ubolewanie  i zadeklarowała, że jeśli zechce wrócić, umożliwi mu to. Fot. Marek Wiśniewski

Bartosz Marczuk w PFR będzie wiceprezesem odpowiedzialnym za wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Program ma zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę, obok obowiązkowych składek ZUS. Pod koniec października ustawę o PPK przyjął parlament. Dokument przekazano prezydentowi do podpisu. Zgodnie z głównymi założeniami ustawy od połowy przyszłego roku firmy, najpierw te największe, zatrudniające co najmniej 250 osób, a najpóźniej do stycznia 2021 r. do programu dołączą również mniejsze podmioty, będą co miesiąc odkładać od 2 proc. do 4 proc. pensji brutto pracownika na emeryturę. Pracodawca dorzuci pracownikowi od 1,5 proc. do 4 proc. pensji. Każdy, kto dołączy do programu otrzyma od państwa 250 zł tzw. opłaty powitalnej oraz dodatkowo co roku po 240 zł. Osoby zarabiające miesięcznie poniżej 2,5 tys. zł brutto zamiast 2 proc. odkładać będą 0,5 proc. PPK obejmują swoim zasięgiem 11,5 mln pracowników.

Kluczowym zadaniem PFR, który wcześniej pilotował prace nad ustawą, będzie prowadzenie ewidencji uczestników PPK, rejestru instytucji finansowych dopuszczonych do oferowania PPK oraz uruchomienie serwisu informacyjnego dla pracodawców i pracowników. Zajmie się podległa funduszowi spółka — Portal PPK, na czele której stanie szeregowy pracownik funduszu. Kto to będzie? Decyzja jeszcze nie zapadła. Wiadomo jednak, że prezes tej spółki będzie raportował do wiceprezesa Marczuka.

Dlaczego akurat Bartoszowi Marczukowi powierzono opiekę nad PPK?

— Jestem przekonany, że doświadczenie pana Marczuka w zakresie znajomości systemu emerytalnego i realizacji dużych programów społecznych zaowocuje sprawnym uruchomieniem systemu pracowniczych planów kapitałowych. Jest to jeden z najważniejszych projektów całego zespołu PFR na najbliższe lata — powiedział Paweł Borys, prezes PFR, cytowany w komunikacie.

Były wiceminister spędził w resorcie rodziny ostatnie trzy lata, gdzie odpowiadał za wdrożenie kilku ustaw, m.in. dotyczących programu Rodzina 500+ i 300+, oraz za cyfryzację składanych wniosków. Wcześniej, od marca do grudnia 2015 r., był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”, a w latach 2011-15 dziennikarzem „Rzeczpospolitej”. Pracował również w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w latach 2005-07 Bartosz Marczuk był doradcą ministra pracy i polityki społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane