Bayer mocno tanieje przez wyrok sądu w USA

opublikowano: 23-10-2018, 13:28

Akcje niemieckiego koncernu chemicznego Bayer wyraźnie tanieją z powodu kolejnej porażki w sądzie w USA.

W sierpniu ława przysięgłych uznała, że mężczyźnie, który dostał nieuleczalnego raka z powodu częstej ekspozycji na środek chwastobójczy Roundap, należy się odszkodowanie wysokości 289 mln USD. Niemiecki koncern domagał się zmiany werdyktu, argumentując, że ławnicy nie mieli podstaw do oceny, czy herbicyd był rzeczywiście przyczyną raka u pozywającego. W poniedziałek sędzia sądu w San Francisco odrzuciła jednak argumenty niemieckiego koncernu. Obniżyła jedynie kwotę odszkodowania do 78,6 mln USD. Choć decyzja sądu nie stanowi precedensu, to może być zachętą dla innych do wystąpienia z roszczeniami, uważają eksperci. Liczbę potencjalnych pozywających szacuje się na ok. 8,7 tys.

Bayer taniał nawet o 8,5 proc. we wtorek. Niemiecki koncern przejął w tym roku Monsanto, producenta Roundapu.

- Niepewność związana z tą sprawą będzie prawdopodobnie wisieć na Bayerem przez wiele miesięcy, a możliwe, że nawet lat – powiedział Ian Hilliker, analityk Jefferies z Londynu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane