BCC przygotowuje wniosek do TK w sprawie KRUS

PAP
opublikowano: 19-01-2009, 19:28

Business Centre Club (BCC) przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżający ustawę o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - poinformował w poniedziałek prezes BCC Marek Goliszewski.

"Są podstawy, gdyż system ten narusza normy konstytucyjne" - powiedział Goliszewski. Dochody rolników w 2007 roku były znacznie wyższe niż pracowników - argumentował podczas konferencji poświęconej reformie ubezpieczeń emerytalnych.

Według BCC rolnicy płacą zbyt małe składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie płacą także podatku dochodowego, co rodzi poczucie "głębokiej niesprawiedliwości i nierównego traktowania". BCC domaga się m.in. włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz do powszechnego systemu podatkowego.

Goliszewski zaznaczył, że BCC czeka na odpowiedź rządu w tej sprawie. Dodał, że minister Michał Boni przysłał już wyjaśnienia dotyczące KRUS, "ale jeszcze nie zostały przeanalizowane".

Zamiar zaskarżenia ustawy o KRUS BCC sygnalizowało już pod koniec listopada. Goliszewski wyjaśnił PAP, że dotychczas wniosku nie złożono, ponieważ jego przygotowanie jest pracochłonne.

BCC złożyło PSL-owi propozycję rozmów w sprawie rolniczych ubezpieczeń, ponieważ "reforma KRUS-u zaproponowana przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego jest po prostu śmieszna" - mówił Goliszewski.

Projekt nowelizacji ustawy o KRUS różnicuje wysokość składki w zależności od wielkości gospodarstwa rolnego - wyższe składki na KRUS mają płacić rolnicy posiadający powyżej 50 ha. Według szacunków KRUS, liczba ubezpieczonych, którzy zostaną objęci podwyższoną składką, nie przekroczy 15,5 tys. osób, tj. ok. 1 proc. ubezpieczonych.

Zmiana systemu ubezpieczeń społecznych rolników KRUS musi dotyczyć nie tylko wysokości składki i wypłaty świadczeń, ale także wielu innych spraw takich jak systemu obciążeń i opodatkowania gospodarstwa rolnego - powiedział dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA Ryszard Pazura.

Pazura ustosunkowując się do wypowiedzi Goliszewskiego na temat KRUS zaznaczył, że przejście na ewidencjonowanie działalności rolnej "może być bardzo korzystne dla sektora". "W aktualnych warunkach wydaje się, że tak by było" - mówił.

Zdaniem szefa FAPA, przy rozważaniu reformy rolniczych ubezpieczeń trzeba dyskutować o innych elementach - o systemie ubezpieczeń majątkowych i o ubezpieczeniach klęskowych w rolnictwie.

Kolejny element, który powinien być uwzględniony, to Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku i wysokość dopłat bezpośrednich, które mają podtrzymywać dochody gospodarstw.

Obecny na konferencji wiceminister pracy Marek Bucior powiedział, że raport BCC dotyczący KRUS "będzie przedmiotem dyskusji podczas obrad zespołu ubezpieczeń społecznych w ramach Komisji Trójstronnej". Poinformował, że takie spotkanie zaplanowane jest na drugą połowę marca.

Dotacja budżetowa dla KRUS w 2008 r. wyniosła 15,7 mld zł, w tym do Funduszu Emerytalno-Rentowego ok. 10 mld zł. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane