BCP umocnił pozycję w BIG BG

Beata Tomaszkiewicz
02-08-2000, 00:00

BCP umocnił pozycję w BIG BG

Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsze NWZA BIG BG odbyło się bez niespodzianek, a akcjonariusze tego banku zgodzili się wczoraj na fuzję z BIG Bankiem. Ze statutu usunęli natomiast zapis ograniczający liczbę wykonywanych głosów do 15 proc.

W trakcie wczorajszych notowań fixingowych kurs akcji BIG BG wzrósł o 1,3 proc. — do 8 zł, choć obroty nie były oszałamiające. Właściciela zmieniło zaledwie nieco ponad 26 tys. papierów, co odpowiada transakcjom o łącznej wartości 424 tys. zł.

Wzrost ceny jest o tyle dziwny, że analitycy od dawna uważają, że nawet przy poziomie 7 zł, akcje BIG BG były zbyt wysoko wyceniane i wyraźnie w ich wartości odbijała się niedawna wojna prowadzona z Deutsche Bankiem.

Tak jak się można było tego spodziewać, wczorajsze walne zmieniło także radę banku. Poprzednią, 19-osobową wybrało NWZA 11 lutego. Obecna liczy 9 członków, z których sześciu to przedstawiciele BCP i jego koalicjantów. Ponadto członkiem rady został Jerzy Zdrzałka, prezes PZU oraz Maciej Bednarkiewicz i Ryszard Pospieszyński.

Ponieważ BCP zostało partnerem strategicznym BIG BG, polski podmiot nie jest już zagrożony wrogim przejęciem. Dlatego ze statutu wykreślono punkt ograniczający liczbę głosów każdego akcjonariusza do 15 proc. niezależnie od posiadanego przez niego pakietu akcji. Akcjonariusze zgodzili się także na fuzję z BIG Bankiem, co w konsekwencji oznacza przejęcie jego deponentów i prowadzenie całej działalności detalicznej w ramach jednej grupy. Oczywiście dojdzie do tego jedynie wtedy, gdy decyzję o połączeniu podejmą również udziałowcy BIG Banku. Ale wydaje się to jedynie kwestią formalną, skoro 99,9 proc. akcji tej instytucji jest w posiadaniu BIG BG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BCP umocnił pozycję w BIG BG