"Będą pożyczki dla młodych bezrobotnych na działalność gospodarczą"

PAP
opublikowano: 15-04-2013, 16:55

W 2014 r. zostanie wdrożony program „Pierwszy biznes - wsparcie na starcie" polegający na udzielaniu pożyczek młodym bezrobotnym osobom na uruchomienie działalności gospodarczej – poinformowała wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie) Seredyn zapowiedziała, że pilotażowa część programu „Pierwszy biznes - wsparcie na starcie” ruszy w drugiej połowie 2013 r. w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim.

W ramach programu zawierane będą umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

„Z tych pożyczek na uruchomienie działalności gospodarczej będą mogli korzystać absolwenci szkół wyższych, którzy w ciągu 24 miesięcy od otrzymania dyplomu nie znaleźli pracy, osoby zarejestrowane w urzędach pracy i studenci ostatnich roczników uczelni wyższych” – wyjaśniła wiceminister.

Seredyn zastrzegła, że na obecnym etapie opracowywania programu nie może jeszcze udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz powiedział, że przewidywane w ramach programu wsparcie będzie wynosiło prawdopodobnie 75-76 tys. zł na osobę. Przyznał, że planowane jest uruchomienie "na bardzo preferencyjnych warunkach" pożyczek 5-letnich, które w określonych przypadkach będą mogły być w części umarzane.

„Elementem pośrednim będzie opiniowanie takiego przedsięwzięcia, biznesplanu przez opiekuna, czyli uczelnię prowadzącą. Niemniej to nie od niej będzie zależało, czy dany absolwent to wsparcie otrzyma. Tak naprawdę ocena będzie się odbywała poza uczelnią, natomiast będzie w tym systemie w jakiś sposób brana pod uwagę” – dodał Sieradz.

Wiceminister Seredyn uczestniczyła w poniedziałek w otwarciu 6. Płockich Targów Edukacyjnych, na których młodzież zapozna się z ofertami tamtejszych szkół ponadgimnazjalnych, policealnych i wyższych, a osoby zainteresowane podniesieniem swych kwalifikacji z działalnością instytucji szkoleniowych.

Organizatorem targów są: Miejski Urząd Pracy w Płocku, Powiatowy Urząd Pracy w Płocku, płocka filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane