Będą upadłości lub połączenia

Maria Trepińska
opublikowano: 24-12-2002, 00:00

Jeśli będzie ostateczne przyzwolenie związków zawodowych na wprowadzenie rządowego programu restrukturyzacji branży górniczej, rozpocznie się jego realizacja. W przyjętym 20 listopada dokumencie zakłada się, że pozostaną samodzielne dwie z siedmiu spółek węglowych obecnie funkcjonujących — Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy. Poza tym samodzielnymi podmiotami mają pozostać Lubelski Węgiel Bogdanka oraz KWK Budryk i Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski-Jaworzno III. Natomiast kopalnie wchodzące w skład spó- łek węglowych: Bytomskiej, Nadwiślańskiej, Rudzkiej, Gliwickiej, Rybnickiej, zostaną przeniesione do Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego (PARG), tworząc Kompanię Węglową. Nierentowne KWK trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która będzie prowadzić ich likwidację.

Brak realizacji programu restrukturyzacji górnictwa może oznaczać dla pięciu spółek węglowych upadłość, ponieważ spełniają one już kryteria kodeksowe. Część analityków rynku uważa, że jest to dobra, choć bolesna droga restrukturyzacji branży. Trudną sytuację w kopalniach mogą skomplikować niepokoje społeczne. Szefowie związków zawodowych do upadłego walczą nie tylko o przywileje pracownicze, ale także o zachowanie własnych intratnych posad. W rządowym programie zakłada się redukcję zatrudnienia na poziomie około 35 tys. osób w ciągu trzech lat.

Ale są też dobre przykłady. Katowicki Holding Węglowy (KHW), którym kieruje Maksymilian Klank, ma realne szanse na skorzystanie z ustawy dotyczącej restrukturyzacji zadłużenia. Wiele wskazuje na to, że KHW będzie jedyną spółką węglową, która osiągnie dodatnie wyniki finansowe na koniec tego roku. Jastrzębska Spółka Węglowa, producent węgla koksującego, liczy na poprawę swojej sytuacji w przyszłym roku. Będzie to możliwe dzięki m.in. restrukturyzacji części zadłużenia. Na dodatek, jeśli uda się oddłużyć Zakłady Koksownicze Przyjaźń, to spółka ma szansę na ich przejęcie, a w konsekwencji objęcie udziałów w nowo tworzonym Polskim Koncernie Koksowniczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Będą upadłości lub połączenia