Będzie wolne na Trzech Króli

JK
opublikowano: 23-09-2010, 00:00

Posłowie poparli ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Straci na tym gospodarka — alarmuje biznes.

Posłowie poparli ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Straci na tym gospodarka — alarmuje biznes.

Jest już niemal pewne, że Polacy nie będą pracować w święto Trzech Króli. Uchwalenie tego projektu będzie tylko formalnością. Wczoraj bezwarunkowego poparcia tej inicjatywie udzieliły kluby PO (autor projektu) oraz PSL. Posłowie PiS oraz Lewicy także są za, lecz nie podoba im się, aby w zamian zlikwidować obowiązek zapewniania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Posłowie PO argumentują zaś, że dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą mnożone dni wolne od pracy. Wyliczyli, że dzięki świętu Trzech Króli od 2011 r. do 2020 r. dojdzie nam 9 dni wolnych od pracy a zniesienie odzyskiwania dnia wolnego za świąteczne soboty zwróci gospodarce 8 dni roboczych.

— Ubytek 1 dnia roboczego w ciągu 10 lat nie powinien istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki — uważa Katarzyna Mrzygłocka, posłanka PO.

Co innego twierdzą eksperci z PKPP Lewiatan.

— Apelujemy do posłów o odrzucenie tych propozycji. Wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczną sprzedaż dóbr i usług o ponad 4,2 mld zł. Zmniejszą się wpływy z z VAT i CIT o około 370 mln zł. Obciążenie przedsiębiorstw pracujących w ruchu ciągłym zwiększy się o 900 mln zł — wskazuje Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Lewia- tana.

Podkreśla, że już obecnie Polska jest krajem o największej liczbie dni świątecznych w roku (11). Średnia unijna to 9,6. Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy np. w Hiszpanii, Grecji, Włoszech, Szwecji, Austrii, Finlandii i Cyprze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu