BEEF SAN NA GIEŁDĘ

Witold Choiński
opublikowano: 23-06-1999, 00:00

BEEF SAN NA GIEŁDĘ

1,5 mln akcji mięsnej spółki trafi na rynek wolny GPW

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Zakładów Mięsnych Beef-San z Sanoka zdecydowało o wprowadzeniu spółki na rynek wolny Giełdy Papierów Wartościowych. Debiut jest możliwy na początku 2000 roku.

Spółka z Sanoka już wcześniej czyniła próby wejścia na giełdę, jednak z powodu złej koniunktury w branży giełdowy debiut był odkładany. Informacje na ten temat podawaliśmy już ponad rok temu. Teraz WZA ostatecznie zadecydowało o upublicznieniu spółki i wprowadzeniu jej akcji na giełdę.

Debiut w 2000 roku

Krzysztof Izdebski, prezes Beef- -Sanu, mówi, że działania w sprawie upublicznienia spółki idą pełną parą. Wszelkie przygotowania powinny być zakończone do końca III kwartału tego roku. Zdaniem prezesa Izdebskiego, debiutu jego firmy na giełdzie można się spodziewać na początku 2000 roku.

— Nie będzie nowej emisji akcji. Na giełdzie znajdzie się około 1,5 mln istniejących już akcji. Nie wiemy jeszcze, jaka będzie cena emisyjna akcji, obecnie ich wartość nominalna wynosi 2 zł — podkreśla Krzysztof Izdebski.

Zdaniem prezesa Izdebskiego, głównym celem jest przede wszystkim upublicznienie spółki.

Beef-San, jak ujawnił prezes Izdebski, nie uzyskał jeszcze zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na wprowadzenie akcji do obrotu publicznego. Całość operacji będzie obsługiwało biuro maklerskie Banku Ochrony Środowiska.

1,5 proc. rynku

Akcjonariat Beef-Sanu jest rozproszony. Nikt nie ma więcej niż 3 proc. głosów na WZA, aż 70 proc. akcji należy do kadry zarządzającej firmą.

Przedsiębiorstwo jest jednym z bardziej znanych producentów przetworów mięsnych na południowym-wschodzie kraju. Jak twierdzi zarząd spółki, firma znajduje się w pierwszej dwudziestce największych zakładów z branży, a swój udział w rynku szacuje na około 1,5 proc. Jeszcze w ubiegłym roku, z racji swojego położenia, znaczną część produkcji (nawet do 30 proc.) przeznaczała na rynki wschodnie. Obecnie wysyła tam tylko 18 proc. produkcji (350 ton miesięcznie). Większość wyrobów oferuje w kraju. Firmie pomaga dobrze rozbudowana sieć 15 własnych hurtowni, 34 sklepów firmowych oraz sieci hipermarketów.

Przedsiębiorstwo składa się z dwóch zakładów: macierzystego w Sanoku i przejętego w 1996 roku przedsiębiorstwa mięsnego w Przemyślu. Ponadto ma 45 proc. udziałów w Zakładzie Utylizacji we Wróbliku oraz 18 proc. udziałów w Peksanie. Ogółem spółka zatrudnia około 860 osób, z czego 300 pracuje w handlu. Największym konkurentem firmy są Zakłady Mięsne Jarosław, należące do grupy Farm Foodu.

WSZYSTKO DZIĘKI GIEŁDZIE: Beef-San, kierowany przez Krzysztofa Izdebskiego, dzięki giełdzie liczy na uzyskanie kapitału niezbędnego do rozwoju przedsiębiorstwa oraz zdobycie silnego partnera strategicznego. fot. ARC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BEEF SAN NA GIEŁDĘ