Belgia staje się czternastym krajem, który przyjął konstytucję UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 22:52

Parlament Flandrii jako ostatni z siedmiu belgijskich zgromadzeń parlamentarnych ratyfikował w środę projekt unijnej konstytucji. Tym samym Belgia staje się czternastym krajem Unii Europejskiej, który przyjął traktat.

Parlament Flandrii jako ostatni z siedmiu belgijskich zgromadzeń parlamentarnych ratyfikował w środę projekt unijnej konstytucji. Tym samym Belgia staje się czternastym krajem Unii Europejskiej, który przyjął traktat.

    Za przyjęciem unijnej konstytucji głosowało 84 posłów parlamentu Flandrii, 29 przeciw, jeden się wstrzymał.

    Ratyfikacja konstytucji unijnej w Belgii oficjalnie zakończy się jednak dopiero wtedy, gdy traktat konstytucyjny zatwierdzi rząd Flandrii, co będzie już tylko formalnością, biorąc pod uwagę wynik środowego głosowanie.

    Belgia staje się czternastym z 25 państw członkowskich, które ratyfikowały unijną konstytucję. Odrzuciły ją w referendach Francja i Holandia wiosną ubiegłego roku.

    Przywódcy unijni na szczycie w czerwcu 2005 r. postanowili dać sobie nieco czasu na zastanowienie się, co dalej z unijnym traktatem. Wiele państw, w tym Polska wstrzymało wówczas proces ratyfikacji.

    Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z głosowania w parlamencie flamandzkim. "Zakończenie procesu ratyfikacji parlamentarnej w Belgii jest ważnym sygnałem wysłanym przez jedno z państw założycieli Unii Europejskiej" - skomentował w imieniu KE jej rzecznik ds instytucjonalnych Mikołaj Dowgielewicz.

    W rozmowie z PAP przyznał, że w związku z negatywnym wynikiem referendów we Francji i Holandii "proces ratyfikacji jest w tarapatach" i wyraził nadzieje, że szczyt Unii w czerwcu tego roku "przyniesie odpowiedź", co dalej z konstytucją.

    "Ta ratyfikacja sprawia, że wzmocniła się pozycja premiera Belgii Guy Verhofstadta w renegocjacjach traktatu konstytucyjnego, które bez najmniejszych wątpliwości rozpoczną się po zakończeniu tzw. okresu refleksji" - skomentował eurodeputowany brytyjski Andrew Duff, jeden ze sprawozdawców Parlamentu Europejskiego w sprawie konstytucji. "Musimy tę konstytucje poprawić" - dodał.

    Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane