Belgowie inwestują w Nowej Rudzie

opublikowano: 22-05-2014, 00:00

Fabryka katalizatorów Umicore ma kosztować 160 mln zł

Będzie kolejna duża inwestycja motoryzacyjna w Polsce. Do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) wejdzie wkrótce belgijski Umicore, giełdowa spółka, która produkuje katalizatory, materiały energetyczne (wykorzystywane m.in. w bateriach, fotowoltaice i przemyśle RTV) oraz zajmuje się recyklingiem.

Zobacz więcej

TO JUŻ TREND: Umicore będzie kolejnym producentem katalizatorów w wałbrzyskiej strefie, którą kieruje Barbara Kaśnikowska. Od ubiegłego roku filtry cząstek stałych do silników Diesla powstają we Wrocławiu w fabryce Sumika Ceramics Poland, która kosztowała 210 mln zł. [FOT. ARC]

Z informacji „PB” wynika, że Umicore wybuduje w Nowej Rudzie (powiat kłodzki) fabrykę katalizatorów. Zainwestuje 160 mln zł i w pierwszym etapie zatrudni 80, a docelowo nawet 350 osób.

— Ogłosiliśmy przetarg na tereny w Nowej Rudzie — mówi tylko Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE.

Lek na bezrobocie

Niewiele bardziej rozmowny jest Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.

— Ostateczne decyzje zapadną w ciągu najbliższych tygodni. To dla Nowej Rudy bardzo ważna inwestycja. Możliwe, że w nowoczesnej fabryce lidera produkcji katalizatorów samochodowych powstanie wiele miejsc pracy — informuje Tomasz Kiliński.

W mieście i gminie Nowa Ruda największym pracodawcą jest ZPAS, polski producent szaf teleinformatycznych, paczkomatów, tablic synoptycznych czy pulpitów dyspozytorskich dla energetyki. Spółka ma dwie fabryki w mieście i jedną w gminie. Zatrudnia w nich ponad 500 osób. Gmina miejska ma 23,5 tys. mieszkańców, 2 tys. z nich nie ma pracy.

Belgijska ofensywa

Nicolas Néve de Mèvergnies, radca ekonomiczny i handlowy regionu Brukseli przy Ambasadzie Belgii w Polsce, uważa, że mamy do czynienia z nową falą belgijskich inwestycji.

— Sukcesy odnosi flamandzka spółka deweloperska Ghelamco, której projekty w Polsce są dużo ambitniejsze niż w Belgii. W październiku ruszy fabryka Solvay (chemiczny koncern z siedzibą w Brukseli) we Włocławku, która kosztowała 75 mln EUR. Na początku czerwca zarząd brukselskiego Umicore potwierdzi decyzję o inwestycji w Nowej Rudzie — mówi Nicolas Néve de Mèvergnies.

Umicore miało w ubiegłym roku 9,8 mld EUR przychodów, 463 mln EUR zysku, zatrudnia 14 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu