Belka: "frankowcy" trwale dotknięci

WST, TOK.FM
opublikowano: 19-01-2015, 19:21

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że kurs franka na długo zagości powyżej poziomu 4 zł. W wywiadzie dla radia TOK FM stwierdził, że „…uderzenie w kredytobiorców frankowych jest względnie stałe, trwałe i nieodwracalne”.

Belka szacuje, że dopiero gdyby kursy franka poszybował powyżej 5 zł, i doszłoby do równie silnego umocnienia innych walut można by mówić o zagrożeniu dla systemu bankowego.

Marek Belka, szef NBP i RPP
Zobacz więcej

Marek Belka, szef NBP i RPP Bloomberg

Jesteśmy daleko od takiego scenariusza – uspokaja szef NBP. Dodaje jednak, że należy liczyć się ze wzrostem odsetka „frankowiczów”, którzy będą mieć problemy z regulacją swoich zobowiązań.

Cały wywiad radia TOK FM TUTAJ>>

Udzielając w radiu TOK FM wywiadu Belka powiedział, że banki powinny „… zaproponować kredytobiorcom rozwiązania, które by pozwalały na - wcześniej czy później - ustabilizowanie ich sytuacji. Ryzyka walutowe, które dzisiaj obciążają wyłącznie tych kredytobiorców, muszą być jakoś rozłożone na obie strony. A jak tego nie będzie, to banki będą ciągle kąsane: a to pozew o spready, a to rozwiązanie umów, kiedy warunki realizacji tych umów się drastycznie zmienią”.

Powołując się na swoje rozmowy z zarządzającymi instytucjami bankowymi powiedział, że ci twierdzą, iż kredytobiorcy nie za bardzo są zainteresowani jakąkolwiek zmianą dotychczasowej sytuacji.

Belka apeluje, by banki w umowach z klientami uwzględniali ujemne stopy procentowe, takie jak np. obowiązują obecnie w Szwajcarii, podczas gdy większość banków „liczy tylko do poziomu zera”.

Przewodniczący gremium odpowiedzialnego za politykę monetarną kraju Belka nie jest zwolennikiem przewalutowania. Krytykuje m.in. propozycję PiS by przeliczyć kredyty po kursie z ubiegłej środy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, TOK.FM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu