Benzyna może być droższa

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 14-03-2007, 00:00

Notowania ropy naftowej typu Brent od początku marca wahają się od 60 do 62,8 USD za baryłkę. To najwyższe ceny od grudnia 2006 r. W połowie stycznia baryłka tego surowca kosztowała jedynie 51 USD. Był to znaczący spadek od sierpnia 2006 r., gdy kurs wynosił aż 78,5 USD.

Ceny ropy naftowej znajdują się na wysokim poziomie mimo dość ciepłej zimy na półkuli północnej oraz końca sezonu grzewczego, kiedy notuje się najwyższy popyt na olej opałowy. Inwestorów niepokoją analizy dotyczące corocznie rosnącego popytu na benzynę w USA w okresie letniego sezonu podróży samochodowych. Cena benzyny bezołowiowej w USA z dostawą w terminie miesiąca wzrosła do półrocznego maksimum 1,95 USD za galon.

Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała o największym od 10 lat spadku zapasów ropy naftowej w państwach uprzemysłowionych w I kwartale o 1,26 mln baryłek. Zgodnie z ostatnimi informacjami amerykańskiego Departamentu Energii, także w USA spadają zapasy ropy naftowej i benzyny. Inwestorów dodatkowo niepokoją informacje o spadku produkcji benzyny do najniższego poziomu od kwietnia oraz o wzroście importu do poziomu z października. Jeśli spełni się czarny scenariusz, to latem za benzynę w USA będzie trzeba zapłacić nawet 2,3 USD (poziom z lipca 2006 r.).

Sytuacja na rynku benzyny w USA w najbliższych miesiącach będzie oddziaływać na ceny ropy naftowej na

światowych giełdach. Kontrak-

ty terminowe na benzynę są przedmiotem obrotu na giełdach w Tokio, Nowym Jorku

i Londynie, a pośrednio są do-

stępne także dla polskich inwestorów na platformach transakcyjnych oferowanych

przez polskich i zagranicznych

brokerów. Sytuacja na rynku paliw znajdzie również naturalne przełożenie na notowania spółek paliwowych na

Giełdzie Papierów Wartościo-

wych w Warszawie i na ceny na stacjach benzynowych.

Marek Węgrzanowski

X-Trade Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu