Best Reisen sprzeda bilety na Expo

opublikowano: 20-01-2020, 22:00

Biuro zostało autoryzowanym partnerem wystawy w Dubaju. Specjalista od egzotyki umocni się też na bliższych kierunkach.

Leila Ben Arfi, która 26 lat temu założyła w Polsce biuro podróży Best Reisen, ten rok zaczęła jako jedyna właścicielka spółki (ma 95 proc. udziałów, pozostałe należą do jej męża, prokurenta). Wykupiła egipską grupę Flash Tours, która zainwestowała w Best Reisen w 2012 r.

POWRÓT DO MACIERZY:
POWRÓT DO MACIERZY:
Moja firma jest moim dzieckiem. Cieszę się, że ponownie mam nad nią 100 proc. kontroli — mówi Leila Ben Arfi, założycielka i prezes biur a Best Reisen.
Fot. WM

— Wolę działać sama, bez nacisków, żeby sprzedawać tak dużo Egiptu. Proces rozpoczęliśmy w 2017 r., w grudniu 2019 r. zmiany zostały już wpisane do KRS. Wykupiłam partnera. Dużo to kosztowało, ale jestem zadowolona — mówi Leila Ben Arfi.

W ubiegłym roku kierowana przez nią firma niemal podwoiła obroty: z 26,5 mln zł (13. miejsce w Polsce) do niecałych 50 mln zł, a zysk operacyjny urósł o ponad 30 proc., do 3,1 mln zł — wynika ze wstępnych szacunków firmy. W 2018 r. biuro miało 206,5 tys. zł zysku operacyjnego i 34,1 tys. zł zysku netto. Kierunki egzotyczne stanowią ponad 70 proc. przychodów firmy, która w tym roku do Malediwów, Indii, Sri Lanki, Seszeli, Zanzibaru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii, Wietnamu i Singapuru doda Filipiny, Katar i Oman, a wróci na Dominikanę i do Meksyku. Sztandarowym kierunkiem biura są Zjednoczone Emiraty Arabskie.

— W ubiegłym roku wysłaliśmy do Dubaju 4,5 tys. osób. W tym roku będzie więcej dzięki liniom lotniczym Emirates, Flydubaj, a przede wszystkim WizzAir, który z Katowic sprzedaje tanie bilety. Sprzedajemy pakiety z biletami do parków tematycznych w Dubaju, który jest naszym najlepszym kierunkiem. Byłam miło zaskoczona, kiedy przedstawiciele Expo 2020 wybrali Best Reisen na pierwszego autoryzowanego touroperatora. Od kwietnia rusza sprzedaż biletów indywidualnych, a klientom, którzy chcą skorzystać z naszego pakietu, już je sprzedajemy — mówi Leila Ben Arfi.

Choć biuro wyrosło na egzotyce, prezeska zamierza wzmocnić drugą nogę, czyli kierunki czarterowe lub obsługiwane tanimi liniami.

— Będziemy rozwijać Egipt. Mamy tam dostęp do dobrej oferty dzięki współpracy z Meeting Point International, czwartym co do wielkości touroperatorem w Europie, należącym do niemieckiej grupy FTI. Pod koniec 2019 r. dodaliśmy też do oferty wyjazdy do Turcji. Przeloty wykupujemy w tureckich liniach Corendon — dodaje Leila Ben Arfi.

— Strategia jest ambitna, ale spółka musi się liczyć z większą niż kiedyś konkurencją. TUI w tym roku mocno rośnie w Egipcie, a Wezyr, który koncentruje się na Turcji i Egipcie, zapowiada 35-procentowy wzrost, co oznacza, że jego polityka umiarkowanych cen może się zmienić — mówi Andrzej Betlej, prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Travel- Data.

Na razie przedsprzedaż w biurze Best Reisen — zarówno egzotyki, jak też innych kierunków — urosła o 15-20 proc. Biuro działa wyłącznie przez sieć agentów, ma umowy z 3 tys., kluczową rolę, generując po kilka milionów złotych, odgrywa setka z nich, a największe znaczenie ma portal wakacje.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane