Bezdomni mogą rejestrować się jako bezrobotni

Polska Agencja Prasowa SA
11-04-2005, 17:38

Bezdomni mogą rejestrować się w Urzędzie Pracy i uzyskać status bezrobotnego, uprawniający m.in. do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wielu jednak o tym nie wie - powiedziała PAP w poniedziałek Iwona Trzcińska z warszawskiego Urzędu Pracy.

Bezdomni mogą rejestrować się w Urzędzie Pracy i uzyskać status bezrobotnego, uprawniający m.in. do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wielu jednak o tym nie wie - powiedziała PAP w poniedziałek Iwona Trzcińska z warszawskiego Urzędu Pracy.

"Brak meldunku nie jest przeszkodą w zarejestrowaniu w Urzędzie Pracy; są u nas takie przypadki" - powiedziała. W Ministerstwie Gospodarki i Pracy poinformowano PAP, że brak adresu zameldowania nie jest przeszkodą w uzyskaniu zatrudnienia.

Posiadanie statusu bezrobotnego uprawnia m.in. do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, usług urzędu pracy w zakresie bezpłatnego pośrednictwa pracy i ubiegania się o skierowanie na szkolenie.

Urzędnicy przypominają jednak, że osoba bezdomna powinna mieć dowód osobisty potwierdzający tożsamość. Posiadanie dowodu ułatwia korzystanie z pomocy urzędów i instytucji.

Nie ma dokładnych szacunków dot. liczby bezdomnych w Polsce. Według Monaru, przyczyn zjawiska jest wiele, m.in. alkoholizm i narkomania. Na ulice trafiają także wychowankowie domów dziecka, którzy po uzyskaniu pełnoletniości nie mieli szans na własne mieszkanie; osoby, które wyszły z zakładów karnych; ludzie starsi, których dochody są zbyt niskie, by się utrzymać.

W czwartek - 14 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Bezdomnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Bezdomni mogą rejestrować się jako bezrobotni