Czytasz dzięki

Bezkarna zwłoka z zapłatą podatku

opublikowano: 20-04-2020, 17:46

Kto zapłaci podatek dochodowy PIT za 2019 r. już po 30. kwietnia (do końca maja), nie będzie musiał dopłacać odsetek od zaległości podatkowej.

Rozwiązanie to wynika z projektu rozporządzenia które w poniedziałek 20 kwietnia przedstawiło Ministerstwo Finansów (MF). Wkrótce zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw i ma wejść w życie 1 maja 2020 r.

Wyświetl galerię [1/2]

Podatki, PIT

WM, Puls Biznesu

„Projekt przewiduje zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych od dnia  1 maja 2020 r. do dnia 1 czerwca 2020 r. od zaległości podatkowych z tytułu podatku PIT, wynikających z zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2019 r. W związku z tym podatnicy którzy nie zapłacą podatku do 30 kwietnia 2020 r. nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych, pod warunkiem, że uregulują tę należność do 1 czerwca 2020 r.” - czytamy w uzasadnieniu projektu.

MF podkreśla, że ten kto nie wpłaci należnego podatku do 1 czerwca to od tej części niezapłaconej daniny poniesie koszty odsetek naliczanych za cały okres zwłoki tj. od 1 maja. 

Brak konieczności zapłaty odsetek dotyczy zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT 36-L, PIT 36LS, PIT-38, PIT-39.

- Przepisy stanowią, że złożenie deklaracji podatkowej i zapłata podatku po 30 kwietnia jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika tzw. czynnego żalu czyli nie będzie można go ukarać w oparciu o przepisy karno-skarbowe. Taki sposób „odroczenia” nie wyłączał jednak odsetek za zwłokę. Jeśli ktoś miałby niedopłatę PIT względem wpłaconych w trakcie roku zaliczek to w maju narosłyby mu odsetki. Wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez MF spowoduje, że te odsetki zostaną wyłączone. Dzięki temu będziemy mieć pełne odroczenie PIT do końca maja a w praktyce do 1 czerwca, bo 31 maja to niedziela – mówi Wojciech Fryze, partner w zespole doradztwa podatkowego Olesiński & Wspólnicy.       

Ministerstwo oszacowało, że z braku odsetek od zaległości skorzystać będzie mogło ok. 2 mln osób, które zaoszczędzą ok. 21 mln zł. Obecnie stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 8 proc. w skali roku.  

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane