Beżowa Księga pomogła amerykańskim indeksom

Przemek Barankiewicz
06-03-2002, 22:10

Początek sesji w USA przyniósł wzrosty dzięki dobrym informacjom z obozu analityków. Gdy entuzjazm inwestorów nieco zgasnął, z odsieczą pospieszył bank centralny. Z opublikowanej w trakcie sesji tzw. Beżowej Księgi bije optymizm. Ożywienie największej gospodarki świata staje się faktem. Lepiej na dane Fedu zareagował rynek Nasdaq, który odrobił wcześniejsze straty do giełdy NYSE.

Dobre nastroje panowały w środę w sektorze telekomunikacyjnym. Sprint, czołowy operator telefonii bezprzewodowej potwierdził dobre prognozy na ten rok. Kurs spółki zyskał blisko 10 proc. Dużo gorzej było wśród dotkomów. Rekomendacja „zdecydowanie sprzedaj” wydana przez Morgan Stanley pogrążyła wycenę DoubleClick. Firmę zajmującą się reklamą w internecie spotkała 8-proc. przecena. Optymistyczne raporty analityków poprawiły za to nastroje udziałowców Intela, US Airways i sieci handlowej GAP.

Niezależne stowarzyszenie ISS poparło plany przejęcia Compaqa przez Hewlett-Packard. Instytucja ta cieszy się ogromnym szacunkiem inwestorów, rosną więc szanse na fuzje spółek. Kurs Compaqa zyskał 5-proc., a HP zniżkował. Gracze wiedzą, że beneficjentem przejęcia z reguły jest spółka-cel. Na dodatek Walter Hewlett, syn współzałożyciela spółki, nadal prowadzi krucjatę przeciwko prezes Carly Fiorinie, pomysłodawczyni fuzji.

Ostra przecena spotkała Conseco. Ta spółka finansowa jest zadłużona na 6 mld USD, co zwróciło uwagę agencji ratingowej Moody’s. Po bankructwie Enrona takie informacje zdecydowanie odstraszają inwestorów. Wyprzedaż spółki nasiliła się jeszcze po dymisji jej dyrektora finansowego.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Beżowa Księga pomogła amerykańskim indeksom