Bezpośrednie i pośrednie koszty wynajmu biura

Andrzej Dyda
opublikowano: 12-06-2012, 00:00

Nieruchomości

Podpisując umowę najmu lokalu biurowego, zwróćmy uwagę nie tylko na wysokość czynszu. Dokładnie przyjrzyjmy się wszystkim opłatom dodatkowym i sprawdźmy, jak zmienią całościowy koszt wynajmu.

Adaptacja powierzchni biurowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami biuro powinno zostać przekazane najemcy w stanie, który został opisany w umowie. Zadbajmy więc, by podpisywany dokument zawierał możliwie najbardziej dokładny opis przedmiotu najmu. Szczególną uwagę zwróćmy na usterki, które mogą uniemożliwić korzystanie z lokalu. Zgodnie z prawem koszty ich usunięcia ponosi wynajmujący. W przypadku kiedy biuro będzie przystosowywane do potrzeb użytkującej je firmy, warto ustalić, kto wykona prace adaptacyjne oraz poniesie ich koszt. Jeżeli zmiany znacząco podwyższają standard obiektu, wynajmujący czasami zgadza się na poniesienie części wydatków, na zasadzie tymczasowej redukcji czynszu.

Czynsz i kaucja

Umowa najmu może określać wysokość czynszu dwojako: za metr kwadratowy lub za lokal jako całość. Podpisując ją, należy jasno określić kwestię zmiany jego wysokości. Kodeks cywilny pozwala bowiem na podwyższenie wielkości czynszu, ale zastrzega konieczność poinformowania najemcy o tym fakcie z min. miesięcznym wyprzedzeniem. By tego uniknąć warto wyłączyć w umowie najmu treść ww. przepisu. Inną stosowaną praktyką jest zapis o zmianie wysokości czynszu na podstawie wskaźnika inflacji, najczęściej cen konsumpcyjnych. Zawierając umowę najmu, musimy spodziewać się konieczności uiszczenia kaucji. Zwróćmy uwagę na jej wysokość, potencjalną waloryzację oraz sposób zwrotu. Najczęściej jej wartość odpowiada sumie miesięcznych lub trzymiesięcznych płatności z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Koszty eksploatacji

Opłaty eksploatacyjne wynikające z użytkowania lokalu to oprócz dostawy wody, ciepła, elektryczności czy usług internetowych także podatki od nieruchomości, koszty obsługi administracyjnej i technicznej. Dodatkowym wydatkiem może być: ochrona, wywóz śmieci, utrzymanie czystości części wspólnych, terenów zewnętrznych i parkingów, systemów ochrony oraz ubezpieczenie. Opłaty eksploatacyjne mogą być ustalane ryczałtowo. Często jednak pobierane są w formie miesięcznych zaliczek, a następnie rozliczane w stosunku rocznym.

Zielone biura mogą obniżyć koszty?

Za wyborem zielonego biura przemawia nie tylko ekologia, ale także możliwość znaczącego ograniczenia zużycia energii czy wody. W długofalowej perspektywie pozwala to zauważalnie obniżyć koszty funkcjonowania biura. Komplementarne rozwiązania energooszczędne stosowane w nowoczesnych biurowcach to przede wszystkim: izolacja termiczna, system wentylacji i klimatyzacji odzyskujący ciepło, a nawet specjalne żaluzje czy membrany ograniczające dostęp słońca w lecie, ale umożliwiające to w porze zimowej. Nie bez znaczenia są też inteligentne systemy sterowania oświetleniem, które uzupełnia wykorzystanie energooszczędnych świetlówek. Coraz większą wagę przykłada się także do zużycia wody. Montaż perlatorów na kranach czy systemów zbierania wody deszczowej, wykorzystywanej do nawadniania roślin czy spłukiwania toalet, to tylko wybrane rozwiązania tego typu.

Andrzej Dyda

dyrektor Biura Realizacji Inwestycji PHN

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Dyda

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu