Bezrobocie spada, ale wkrótce przestanie

  • Ignacy Morawski
opublikowano: 23-10-2018, 22:00

Niektóre sygnały wskazują, że hossa na rynku pracy powoli mija.

Wśród ekonomistów trwa dyskusja, na ile jest to poważne zjawisko i czy wywołuje je mniejszy popyt, czy mniejsza dostępność pracowników. Ale na razie w bezrobociu nie widać końca hossy. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła we wrześniu do 5,7 proc., wobec 5,8 proc. w sierpniu. Jeżeli z danych usuniemy efekty sezonowe, to stopa bezrobocia spadła z 6 do 5,9 proc., kontynuując stabilny trend spadkowy z ostatnich lat. Przed rokiem stopa bezrobocia (po odsezonowaniu) wynosiła 6,9 proc., a przed dwoma laty — 8,6 proc. Patrząc na dane liczone metodą porównywalną międzynarodowo, czyli na podstawie ankiet, a nie rejestrów bezrobotnych, stopa bezrobocia w Polsce jest już trzecią najniższą w Unii Europejskiej — po Czechach i na równi z Niemcami.

Większość prognoz wskazuje jednak, że gospodarka zbliża się do ściany pod względem możliwości redukcji bezrobocia. Na przykład, z projekcji NBP wynika, że stopa bezrobocia w nadchodzących latach ustabilizuje się na poziomie nieznacznie niższym od obecnego. Będzie to wynikało zarówno z niższego wzrostu gospodarczego, jak i naturalnego faktu, że część bezrobotnych to osoby, które trudno wprowadzić na rynek pracy. Na mijającą hossę na rynku pracy wskazywały w ostatnich dniach m.in. dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. W obu przypadkach miesiące letnie przyniosły wyraźne wytracenie dynamik, co zostało zinterpretowane na rynku jako efekt osłabienia popytu w gospodarce, ale też ograniczeń podażowych wynikających z problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ignacy Morawski, dyrektor serwisu SpotData

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy