Bezrobotni mają dla nas dwie wiadomości

opublikowano: 25-06-2018, 13:32

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec maja wynosiła 6,1 proc. – podał GUS, potwierdzając wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku miesiąca, o których pisaliśmy.

Na aktualności nie straciło w szczególności to, że w miesiąc stopa spadła o 0,2 pkt. proc. i obecnie ma poziom najniższy od listopada 1990 r. W dalszym ciągu można też mówić, że redukcja jest coraz większym wyzwaniem.

Zobacz także

Czytaj także>>Bezrobocie nadal maleje

- Stopa bezrobocia nadal spada. W maju znalazła się na kolejnym historycznie niskim poziomie. W porównaniu do stycznia jest już niższa o 0,8 pkt. proc., a w stosunku do maja zeszłego roku - o 1,2 pkt. proc. Jednocześnie coraz wyraźniej widać, że liczba wyrejestrowujących się bezrobotnych od początku roku jest niższa w porównaniu do analogicznych miesięcy poprzedniego roku. Można zatem wnioskować, że firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników wśród bezrobotnych, gdyż w rejestrach pozostawać będą głównie osoby, które bardzo trudno zaktywizować – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

To zła wiadomość. Dobra jest taka, że w tym roku wyższy jest odsetek osób, które wyrejestrowują się z powodu podjęcia pracy (więcej na grafice). Na koniec maja w rejestrze bezrobotnych było 1002,2 tys. osób, czyli o ok. 40 tys. (4 proc.) mniej niż przed miesiącem i o 200 tys. (17 proc.) - niż przed rokiem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu