Bezsenność w ARiMR niepokoi rolników

opublikowano: 04-10-2017, 22:00

Organizacja rolników wystąpiła do ARiMR o udostępnienie umowy z wykonawcą i informacje w sprawie kroków prawnych wobec niego. To efekt publikacji „PB”.

Wypłata 10 mld zł zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników, która powinna ruszyć 16 października, jest zagrożona. Szwankują: system informatyczny i nastroje pracowników — poinformowaliśmy w środę w „PB”.

„Zwracam się z wnioskiem o udostępnienie informacji, kto zawierał umowę na obecnie funkcjonujący system informatyczny i kto z obsługi prawnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opiniował umowę. Proszę o udostępnienie skanu umowy, a w szczególności udzielenie informacji, jakie kary przewiduje umowa i jakie podjęto kroki prawne wobec wykonawcy, który nie realizuje umowy terminowo” — napisał w liście do Marii Fajger, prezes ARiMR, Marcin Bustowski, przewodniczący ZZRR Solidarni.

Związek jest inicjatorem wniosku do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie kontroli umów podpisanych przez poprzedniego prezesa Andrzeja Grossa. Rozważa też złożenie kolejnego wniosku do NIK o kontrolę zawartych umów, a w szczególności zakresu zamówienia z obecnym wykonawcą systemu. Przypomnijmy, że w grudniu 2016 r. w wyniku wygrania przetargu opiekę nad największym systemem ARiMR odpowiedzialnymm.in. za wypłatę płatności bezpośrednich przejęła firma Hewlett Packard Enterprise Polska (HPE), a obecnie sprawuje ją, powstały z połączenia HPE i CSC, DXC Technology — jeden z największych dostawców usług IT na świecie.

Według informacji „PB” współpraca agencji z wykonawcą nie układa się najlepiej i za dwa pierwsze miesiące grozi mu blisko 5 mln zł kary. Pracownicy agencji narzekają na stabilność systemu i alarmują, że nie jest gotowy. ARiMR w kontaktach z DXC posiłkuje się renomowaną kancelarią prawną. W trakcie wakacji ze stanowiska zrezygnował dyrektor departamentu informatyki oraz dyrektor departamentu prawnego i zamówień publicznych. Potencjalnym zagrożeniem dla terminowej wypłaty dopłat są też nastroje pracowników ARiMR, którzy grożą wejściem w spór zbiorowy. W środę portal Farmer. pl podał, że biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nie ma zagrożeń dotyczących wypłaty zaliczek.

TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA: Przy kampanii za 2017 r. DXC Technology po raz pierwszy sam musi przygotować system ARiMR do wypłat. Wypłaty za 2016 r. były realizowane na podstawie systemu przygotowanego przez Asseco.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy