Czytasz dzięki

BGK wchodzi w PPP z Piastowem i Warbudem

opublikowano: 16-08-2019, 15:37

Liceum w podwarszawskiej gminie będzie rozbudowane w formule PPP i ze wsparciem BGK. To trzecia tego typu inwestycja spółki budowlanej.

„Warbud pozyskał dla swojej spółki zależnej finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na przebudowę i remont Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Piastowie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)” - informuje spółka. 

Przedstawiciele spółki podkreślają, że dostali kredyt w „ekspresowym” tempie, bo trwało to tylko 3,5 miesiąca od momentu podpisania umowy PPP z samorządem Piastowa.  Już w przetargu na partnera prywatnego Piastów wymagał przedłożenia promesy kredytowej wraz z ofertą.

– Promesa kredytowa składana wraz z ofertą PPP to bardzo dobra praktyka i powinna być naśladowana przez inne samorządy. Dzięki temu mieliśmy już uzgodnione zasadnicze warunki finansowania a model finansowy był precyzyjnie skalkulowany. Taki komfort pozwolił Warbudowi niezwłocznie rozpocząć roboty budowlane, które są w tej chwili już mocno zaawansowane, na własny koszt – podkreśla Przemysław Szulfer z firmy Warbud.

Szkoła długo czekała na inwestycję – jej budynki mają już prawie 80 lat. Zdaniem ekspertów rynku PPP,  rozbudowa  piastowskiego liceum inwestycja to największy, realizowany obecnie w Polsce, samorządowy projekt PPP dotyczący budownictwa kubaturowego.

Z umowy PPP wynika, że Warbud w ciągu roku zbuduje trzykondygnacyjny gmach dydaktyczny z biblioteką i salą gimnastyczną o łącznej powierzchni ok. 4,5 tys. mkw oraz boisko. W drugim roku spółka gruntownie wyremontuje istniejący budynek liceum. Docelowo nowy budynek zostanie połączony z istniejącą częścią łącznikiem, którego dach będzie pełnił funkcję tarasu i jednocześnie przestrzeni odpoczynku dla uczniów. Warbud przez 20 lat po zakończeniu inwestycji zapewni utrzymanie techniczne wszystkich obiektów poprzez specjalnie do tego wyznaczoną spółkę Vinci Facilities Polska, za co będzie pobierać opłaty od miasta. 

– Współpraca przy rozbudowie piastowskiej szkoły może uchodzić za wzór do naśladowania dla samorządów, które zechcą skorzystać z dobrodziejstw partnerstwa publiczno-prywatnego na własnym gruncie – uważa Mirosław Józefczuk, członek Zarządu Warbud.

Warbud podpisał umowę PPP z samorządem miasta w kwietniu tego roku. Przy projekcie doradzały aż trzy podmioty - DCMS, Dentons i kancelaria prawna Rafała Cieślaka.  Umowa w Piastowie to trzeci projekt PPP realizowany przez tego wykonawcę. W ub. roku konsorcjum Warbud-Siemens- Siemens Finance zakończyło w formule PPP rozbudowę pięciu szkół w podwarszawskiej gminie Wiązowna. Z kolei rok wcześniej Warbud oddał do użytkowania pierwszy rządowy obiekt w formule PPP – Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane